Słynny mural Banksy'ego został zburzony. Dzieło komentowało ważne wydarzenie współczesnej historii

Choć nikt nie zna twarzy Banksy'ego, to jego dzieła są doskonale kojarzone na całym świecie. Niestety jednego z nich możemy już więcej nie zobaczyć. Słynny mural z Wielkiej Brytanii, który miał zobrazować Brexit, właśnie został bezpowrotnie zniszczony.

Banksy to jeden z najcenniejszych współcześnie tworzących artystów. Jego murale pojawiają się na ulicach największych miast na całym świecie i zawsze stanowią trafny komentarz do aktualnych problemów społecznych. Niedawno było głośno o graffiti, które powstało na gruzach zniszczonego budynku w Ukrainie. Teraz media znów skupiły się na malunku sprzed kilku lat, który obrazował wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Było to jedno z najsłynniejszych dzieł anonimowego artysty, jednak teraz zostało zniszczone.

Zobacz wideo Ten człowiek od lat walczy z rasistowskimi graffiti

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mural Banksy'ego budził kontrowersje. Nie wszystkim się podobał

Wspomniany mural znajdował się w brytyjskim mieście Dover. Na bocznej ścianie jednego z budynków Banksy namalował sporych rozmiarów flagę Unii Europejskiej. Obok umieścił mężczyznę na drabinie, który odłupuje z flagi jedną z dwunastu gwiazd. Graffiti powstało w 2017 roku i miało być komentarzem do Brexitu, który wówczas był bardzo głośnym tematem w mediach. Artysta zamieścił nawet zdjęcie swojego dzieła na Instagramie, a pewien kolekcjoner i znawca sztuki Banksy'ego, John Brandler, wycenił całość na 1 milion funtów. Nie wszyscy jednak docenili taką formę sztuki. W 2019 roku flaga na muralu została zamalowana i tylko niektóre fragmenty udało się później odzyskać.

Och. Planowałem, że w dniu Brexitu zmienię kawałek w Dover na ten. Ale wygląda na to, że go zamalowali. Nieważne. Myślę, że duża biała flaga wyraża to równie dobrze

- napisał Banksy na swoim Instagramie. 

 

Banksy: Brexit. Słynne graffiti zostało zniszczone. Budynek wyburzono

Dziś z muralu pozostało niewiele, ponieważ budynek, na którym powstał, właśnie został zburzony. To efekt wdrożenia w życie pewnej inicjatywy, według której na jego miejscu ma stanąć edukacyjne, kulturalne i biznesowe centrum. Zdaniem władz miasta Dover, budynek był już mocno zniszczony i stanowił niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Rada Okręgu Dover nie chciała jednak bezdusznie pozbyć się symbolicznego graffiti. Na początku roku zatrudniono firmę, która miała zeskanować dzieło, by w przyszłość móc je odtworzyć cyfrowo lub nawet fizycznie. Niestety całe przedsięwzięcie okazało się zbyt kosztowne, by móc je zrealizować.

Przed wydaniem zgody na rozbiórkę i po zasięgnięciu profesjonalnej porady konserwatorskiej, DDC ustaliło, że Banksy nie może zostać zachowany bez znacznych kosztów dla lokalnych podatników, nawet gdyby było to technicznie możliwe

- czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez CNN. Mimo tego firma DDS Demoliton, która odpowiada za zburzenie budynku, nadal bada, czy da się uratować części dzieła. Na ten moment wiadomo, że odzyskano fragmenty gwiazdy i robotnika na drabinie.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.