Wypadki w górach. To trzeba wiedzieć przed wyprawą. Te numery alarmowe mogą uratować ci życie

Zanim wyruszymy w góry, musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Nie tylko odpowiednia odzież jest ważna. Każda osoba wybierająca się na wspinaczkę musi być gotowa na wszystko, w tym na nagłą zmianę pogody. Czasami niezbędna będzie pomoc ratowników. Jak się z nimi szybko skontaktować? Te numery musisz znać.

Pogoda zimą może zmieniać się z minuty na minutę. Jest to szczególnie niebezpieczne w górach. Każda osoba wybierająca się na wspinaczkę musi przed wyjściem zapoznać się z aktualnymi komunikatami dotyczącymi lawin oraz prognozą pogody. Nawet jeśli są one korzystne, to w ciągu dnia mogą ulec diametralnej zmianie. Co jeśli śnieg nagle zacznie intensywnie sypać, a temperatura gwałtownie spadnie? Aby uchronić się przed zabłądzeniem i wyziębieniem organizmu, musimy niezwłocznie zacząć działać. Te numery mogą uratować ci życie i zdrowie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Policyjny "Sokół" zakończył służbę w górach. Policyjni lotnicy spędzili w powietrzu prawie 47 godzin

Numer GOPR i TOPR. Wszystkie numery alarmowe, które warto znać, wybierając się w góry

Wspinaczki po górach to ekscytujący sposób na spędzenie zimowych weekendów, ferii czy urlopów. Trzeba jednak pamiętać, że wędrówki szlakami to nie tylko dobra zabawa. Kluczowe jest nasze bezpieczeństwo, a powinniśmy zadbać o nie już na poziomie przygotowań do wyjazdu. Niezbędne jest wówczas zgromadzenie numerów telefonów alarmowych. Ważne jest to, aby każdy uczestnik podróży nimi dysponował, ponieważ niskie temperatury mogą spowodować rozładowanie się niektórych smartfonów. 

Bez względu na to, w jakie góry się wybieramy, pomoc uzyskamy, dzwoniąc pod numery alarmowe:

  • 601-100-300 - połączenia całą dobę odbiera osiem Centrów Koordynacji GOPR (numer ratunkowy w działa w województwie podkarpackim, śląskim, małopolskim i dolnośląskim),
  • 985 - Ratownictwo Morskie i Górskie,
  • 112 - europejski telefon ratunkowy.

Warto pamiętać, że dzwoniąc pod numer 601-100-300 rozmowa jest rejestrowana we wspólnym dla TOPR i GOPR centrum koordynacji. System ten pozwala szybko lokalizować ratowników i powiadamiać ich o włączeniu do akcji - czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział w Krakowie. Przypominamy także o przydatnej w górach aplikacji Ratunek. Poniżej znajdziesz więcej informacji na jej temat.  

Jak działa aplikacja Ratunek? Czy aplikacja Ratunek jest płatna? 

Aplikacja Ratunek jest bezpłatna i umożliwia nam wezwanie pomocy, łącząc nas ze zintegrowanym z nią numerem ratunkowym w górach. Automatycznie lokalizuje osobę lub grupę potrzebującą pomocy. 

Już w trakcie rozmowy z ratownikiem (w systemie Android) lub bezpośrednio po niej (w systemie Windows, iOS), służby ratunkowe otrzymują SMS z informacją o Twojej lokalizacji. Ratownicy wiedzą więc z dokładnością do 3 metrów, gdzie Ciebie szukać, nawet wtedy, gdy Ty sam nie wiesz, gdzie się znajdujesz

- czytamy na stronie aplikacji. 

Co więcej, posiada książkę medyczną, która przekazuje ratownikom wpisane przez ciebie informacje na temat stanu zdrowia. A także kontakt do osób, które chcesz, aby powiadomiono o wypadku. Tu możesz pobrać aplikację Ratunek

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.