Viva Magenta idzie w odstawkę. Kolor Roku 2024 Pantone wprowadzi w życie odrobinę spokoju

Z końcem każdego roku Amerykański Instytut Pantone ogłasza światu wybór koloru, który będzie rządził nadchodzących miesiącach po Sylwestrze. 2023 był okresem intensywnej Vivy Magenty, ale eksperci uznali, że nadszedł czas, by zaznać nieco spokoju. Zobacz, jaka barwa będzie królować w 2024 roku.

Wzornik Pantone to międzynarodowy system kolorystyczny stosowany w projektowaniu graficznym. Znajduje się w nim około dwóch tysięcy kolorów podstawowych, a także kolory pastele, neony i barwy metaliczne. Co roku eksperci trendów Pantone Color Institute wybierają nowy odcień, który ma wyznaczać trendy. W 2023 była to żywa Viva Magenta, teraz czas na delikatny Peach Fuzz.

Zobacz wideo Joanna Liszowska z burzą loków na głowie! To kolorowy ptak, w szkole z filmu „Pieprzyć Mickiewicza"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Peach Fuzz. Pantone wytypował romantyczną brzoskwinię na kolejne miesiące

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w świecie grafiki i designu jest wybór koloru roku przez Instytut Pantone. Już po raz 25. została wytypowana barwa, która ma definiować nadchodzące 12 miesięcy i wyznaczać trendy modowe czy wnętrzarskie. Analizując najczęściej wybierane odcienie i zmieniające się gusta ludzi, zespół ekspertów wytypował Peach Fuzz jako kolor roku 2024, który oficjalnie zastąpił zeszłoroczną Vivę Magentę. Mocny, żywy fiolet symbolizujący energię działania został wyparty przez łagodny, brzoskwiniowy kolor dający uczucie spokoju i relaksu. Pantone Color Institute nie miał wątpliwości co do tego, że ludzkość potrzebuje odpoczynku. Odcień Peach Fuzz 13-1023 to coś pomiędzy pastelową brzoskwinią a stonowanym łososiowym. Trudno określić go słowami, ale gdy go zobaczymy, poczujemy to, co zapowiadał Instytut Pantone - błogi nastrój i głęboki relaks. Za wyborem tego koloru stoi jednak nieco więcej, a jedna z ekspertek postanowiła wypowiedzieć się na ten temat.

Peach Fuzz 13-1023Peach Fuzz 13-1023 Pantone

Kolor roku Pantone będzie symbolizował dwie ważne rzeczy. Eksperci zdradzają powody

Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Pantone Color Institute, wyznała, co stało za wyborem brzoskwiniowego odcienia. Jej zdaniem Peach Fuzz doskonale pasuje do czasów, w których obecnie żyjemy. Nie jest jednak odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej czy politycznej, a wizją tego, czego jako ludzie potrzebujemy. Brzoskwinia symbolizuje nasze pragnienie spokoju, uczucia oraz łagodności. To idealna odskocznia od świata objętego kryzysami i wojnami. Nowy kolor roku ma przypominać nam o tym, by zadbać o siebie i innych, dopuścić do swojej codzienności romantyczność i marzenia.

Żyjemy w czasach zawirowań na wielu płaszczyznach, w wyniku czego nasza potrzeba opieki, empatii i współczucia wciąż rośnie. Wyobrażamy sobie bardziej pokojową przyszłość.

- wyznała w wywiadzie dla TIME. Kolor 2024 ma wprowadzić równowagę i wewnętrzny spokój. Wnętrza ozdobione brzoskwiniowymi dodatkami dadzą nam spokój duszy i przytulne bezpieczeństwo.

Przypomniano nam, że istotną częścią dobrego i spełnionego życia jest zdrowie, wytrzymałość i siła. W świecie, który często kładzie nacisk na produktywność i zewnętrzne osiągnięcia, ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z potrzeby pielęgnowania naszego wnętrza i znajdowania chwil wytchnienia, kreatywności i więzi międzyludzkich.

– słusznie zauważa inny pracownik Pantone, wiceprezes Laurie Pressman, który także postanowił dodać coś od siebie. Już teraz możemy zauważyć narastający trend w mediach społecznościowych czy na wybiegach domów mody. Pastelowa brzoskwinia pojawia się coraz częściej, by dać ludziom ukojenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA