• Link został skopiowany

Msze święte w Boże Narodzenie. Czy wierni muszą iść na pasterkę? Rozwiewamy wątpliwości

W okresie świątecznym, a nawet i przed nim wiele osób zastanawia się, kiedy trzeba iść do kościoła. Czy uczestniczenie w pasterce zwalnia z obowiązku mszy w Boże Narodzenie oraz, czy ta zawsze powinna odbywać się o północy? Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących pytań w tej kwestii, znajdziesz poniżej.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Pozostało zaledwie kilka dni i ponownie, jak co roku, zasiądziemy do wigilijnego stołu z najbliższymi. Wiele osób wierzących w tym okresie udaje się także do kościoła, a kiedy dokładnie należy wybrać się na mszę? Czy pasterka jest obowiązkowa oraz o której godzinie powinna się odbywać? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Święta bez niego, to nie święta! Poznajcie smaczki i ciekawostki dotyczące "Kevina samego w domu"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy trzeba iść do kościoła w Wigilię i Boże Narodzenie? Rozwiewamy wątpliwości

Już za chwilę święta, a więc łamanie się opłatkiem, kosztowanie 12 potraw i czas z rodziną. Boże Narodzenie to ważny okres w roku dla wiernych, którzy często po kolacji udają się na msze do kościoła. Mało kto jednak wie, jak faktycznie wygląda kwestia uczestniczenia we mszy właśnie w wigilię - czy jest to konieczne, czy być może wystarczy iść na mszę 25 grudnia? Okazuje się, że 24 grudnia wierni nie mają obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. Tego dnia wystarczy, że spędzimy czas z najbliższymi i przygotujemy się do narodzin Jezusa Chrystusa. Obowiązkowa wizyta w kościele wypada natomiast w Boże Narodzenie. Najczęściej mówimy wtedy o pójściu na pasterkę.

Pasterka to msza święta, która na ogół jest sprawowana w nocy z 24 na 25 grudnia. Wiele osób błędnie myśli, że ta zawsze powinna zaczynać się o północy 24 grudnia - godzina jednak nie ma tu znaczenia. Pasterka może odbywać się również 25 grudnia o godzinie 13 czy 17. Jeśli weźmiesz udział w pasterce o północy z 24 na 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia nie musisz już uczestniczyć w innej mszy w kościele. 

Brak uczestnictwa w święcie nakazanym - oto czym skutkuje. Wierni powinni o tym wiedzieć

Wierni w swoich kalendarzach mają w ciągu roku kilka świąt nakazanych. Oznacza to, że dokładnie w tych dniach powinni wziąć udział we mszy świętej - co jednak, gdy tego nie zrobią? Nieobecność na mszy w dniu święta nakazanego uznana będzie za popełnienie ciężkiego grzechu. Oczywiście, jak wiadomo, są od tego wyjątki - niekiedy w domu zatrzymać nas może np. choroba. W takiej sytuacji należy uczestniczyć we mszy transmitowanej online lub w telewizji. Świętem nakazanym jest wspominane już wcześniej Boże Narodzenie oraz np. Objawienie Pańskie (Trzech Króli) czy Boże Ciało. 

Więcej o: