Niewiele brakuje, abyśmy mogli spojrzeć w niebo i zachwycić się ostatnią w tym roku pełnią Księżyca. To zjawisko niegdyś powiązane było z najróżniejszymi wierzeniami ludowymi. Teraz czeka nas po raz ostatni w 2023 roku. Pełnia Zimnego Księżyca, zwana również Księżycem Długich Nocy, rozświetli niebo.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zazwyczaj każdego roku możemy obserwować 12 pełni księżyca - jedną w każdym miesiącu. Księżyc w pełni można zaobserwować dokładnie co 29,5 dnia. 2023 rok jest jednak specjalny, ponieważ na niebie pojawiło się aż 13 takich zjawisk astronomicznych. Księżyc w pełni nie tylko stanowi bardzo jasny punkt na niebie, ale również jest powiązany z historią. Ciekawostką jest, że pełniom przepisano specjalną nazwę, która niesie ze sobą jakieś konkretne znaczenie. Wywodzą się one z dawnych ludowych wierzeń. I tak ostatnia pełnia w roku, wypadająca w grudniu, zyskała miano Pełni Zimnego Księżyca lub Pełni Długich Nocy, lub Dębowej Pełni. Wypadać będzie ona w środę, 27 grudnia 2023 roku. Maksimum tego zjawiska przypada na godzinę 1:33. Pełnia Księżyca w grudniu 2023 będzie widoczna w całej Polsce, pod warunkiem że niebo będzie bezchmurne. Do podziwiania Pełni Księżyca 27 grudnia nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Najlepszym miejscem do obserwacji będzie jednak punkt bez dużej ilości świateł mogących zakłócić oglądanie zjawiska.
Nazwa tej pełni wzięła się od obserwacji zjawisk pogodowych. Już wieki temu ludzie zauważyli, że grudniowa pełnia Księżyca bezpośrednio wiąże się z nastaniem dłuższych, ciemniejszych i zimniejszych nocy. W dawnych czasach wierzono, że Srebrny Glob - szczególnie w ostatnim miesiącu roku - posiada magiczną moc. Ludzie byli przekonani, że wpływa na takie rzeczy, jak nastrój, zachowanie czy samopoczucie. Właśnie z tego powodu podczas pełni nierzadko spotykano się z objawami takimi jak zmęczenie, rozdrażnienie czy bezsenność. Nazwa "Zimny Księżyc" nawiązuje bezpośrednio do wyjątkowo długich i mroźnych nocy, które są charakterystyczne dla tego okresu. Natomiast "Księżyc Długich Nocy" ma podwójne znaczenie. Z jednej strony chodzi o fakt, że zimowe noce są zdecydowanie dłuższe od tych letnich, z drugiej natomiast podczas pełni Księżyc zdecydowanie dłużej utrzymuje się nad horyzontem, co wydłuża jego obecność na niebie. Obserwacje naszych przodków opierały się na tym, że w czasie zbliżonym do grudniowej pełni księżyca aura stawała się coraz bardziej ponura, a temperatura z dnia na dzień malała. W innych kulturach ta pełnia księżyca jest inaczej nazywana. Indianie Cherokee nazywają go "śnieżnym księżycem", mieszkańcy Chin - "gorzkim księżycem", a w średniowiecznej Anglii był to "dębowy księżyc".