Nie tylko w sklepie i na targu. Karpia, szczupaka i inne ryby na święta kupisz też u leśniczego

Po ile karp w tym roku? Im bliżej świąt, tym częściej będzie padać to pytanie. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż ryb w okresie bożonarodzeniowym prowadzi też wiele nadleśnictw. Jakie ma to korzyści? Podpowiadamy również, o czym należy pamiętać, jeśli połowem chcielibyśmy zająć się sami.

Większości osób trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez ryb. Przynajmniej karp musi się znaleźć na stole, a często towarzyszą mu też inne gatunki. Jeśli te świąteczne potrawy chcemy przygotować z jak najświeższych ryb, to oczywiście najlepiej zdecydować się na zakup tych żywych. Wtedy właśnie warto pomyśleć o skontaktowaniu się z naszym najbliższym nadleśnictwem. Okazuje się bowiem, że u leśników kupimy nie tylko choinkę.

Zobacz wideo 60% Polaków uważa, że ryba to nie mięso. Czy ma rację?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Karp: cena 2023. Sprawdź cennik Lasów Państwowych w najbliższym nadleśnictwie

Dokładne ceny i gatunki sprzedawanych ryb mogą różnić się w zależności od konkretnego miejsca, jednak stawki są zbliżone. Bliżej przyjrzeliśmy się ofercie Nadleśnictwa Siewierz i Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska. W obu przypadkach karp dostępny jest za 24 złote za kilogram, co jest stawką zbliżoną do prognoz z końca października. Szczupak natomiast kosztuje odpowiednio 35 i 34 złote, a amur 20 i 24 złote. Nadleśnictwa Siewierz dodatkowo podkreśla ekologiczność oferowanych ryb, które pochodzą z Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych Krogulna na Opolszczyźnie pod marką "DOBRE z LASU".

Bezpośredni kontakt z konkretnym nadleśnictwem jest konieczny nie tylko ze względu na poznanie cen, lecz także terminów prowadzenia sprzedaży. Ponadto warto pamiętać, że nie wszystkie miejsca oferują płatność kartą. Choć rozwiązanie to jest spotykane coraz częściej, to mimo wszystko o ewentualnych ograniczeniach warto wiedzieć wcześniej i przygotować gotówkę. Te same porady dotyczą zresztą też sprzedaży choinek. Co jednak z osobami, które chciałyby same wybrać się na ryby na terenie Lasów Państwowych? Jest to jak najbardziej możliwe, przy czym musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Łowienie ryb na terenie Lasów Państwowych. O tym muszą pamiętać miłośnicy wędkarstwa

Korzystanie ze stawów Lasów Państwowych wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia na amatorski połów ryb na leśnych zbiornikach wodnych danego nadleśnictwa. Tutaj ponownie najlepiej jest udać do konkretnego punktu w naszym regionie, gdzie powinien być dostępny regulamin dla wędkarzy. Wydanie zezwolenia jest odpłatne i najczęściej obowiązuje przez cały sezon. Przykładowo możliwość połowu w Nadleśnictwie Kolumna w okresie od 1 marca do 31 grudnia będzie nas kosztować 150 złotych. Podczas samego wędkowania będziemy musieli mieć przy sobie uzyskane zezwolenie, ale nie zapominajmy też o ważnej karcie wędkarskiej. Brak któregokolwiek z tych dokumentów może oznaczać kłopoty.

Więcej o: