Utarło się już przez lata, że tuż przed Wigilią należy wstrzymać się od sytych posiłków - a w przypadku niektórych wiernych nawet od jakichkolwiek posiłków. Wielu naszych przodków twierdziło bowiem, że 24 grudnia do kolacji powinniśmy usiąść z pustymi żołądkami, choć właściwie nikt nie miał pojęcia, czy jest to zasada wprowadzona przez kościół, czy też zwykłe, ludzkie przekonania. Post w wigilię Bożego Narodzenia stał się więc mityczną poniekąd zasadą, której przestrzegamy, bo tak trzeba. Tymczasem okazuje się, że - cóż - wcale nie trzeba.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie będziemy was trzymać w niepewności. Prawo kanoniczne mówi jasno: w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje post, ani jakościowy, ani ilościowy. Wstrzemięźliwość w czasie przygotowań do Wigilii wzięła się raczej z polskiej tradycji, która do dziś kultywowana jest w wielu domach. Podobnie sprawa się ma z daniami mięsnymi na wigilijnym stole. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są one zakazane. Duchowni jednak podkreślają, że zachowanie postu jest dobrą formą celebracji narodzin Jezusa Chrystusa. Dobrą, ale dobrowolną. Jeśli więc macie ochotę na to, by sięgnąć po pieroga przed kolacją, jedzcie i na zdrowie.
Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnię przedstawili polscy biskupi w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim nt. przykazań kościelnych. Hierarchowie przypominają w nim, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Oznacza to, że jeśli ktoś nie zachowa postu w Wigilię, to nie ma grzechu.
- czytamy na oficjalnej stronie Parafii pw. Ducha Świętego w Żabnie.
Pomimo tego jednak, że wigilijny post okazał się tylko tradycją, w kalendarzu katolików pojawiają się daty, w których post jest rzeczywiście nakazany. Według przepisów prawa kanonicznego wstrzemięźliwość powinniśmy zachować w Wielki Piątek (post ścisły), Wielka Środa (post ścisły) oraz w każdy piątek roku liturgicznego (post jakościowy).