Te książki chciałby znaleźć pod choinką każdy miłośnik literatury. Gotowy prezentownik last minute

Każdy miłośnik literatury liczy ukradkiem na to, że znajdzie pod choinką prawdziwą perełkę wydawniczą opatrzoną okładką równie okazałą co zamknięta w niej treść. Jeśli szukasz więc takiego prezentu, postaw na książkę, która zapewni nie tylko niezwykłe doznania estetyczne, ale także stanie się furtką do poznania świata z zupełnie nowej perspektywy. Przed wami jedyny w swoim rodzaju prezentownik, w którym znajdziecie najlepsze nowości książkowe tego roku.

Dla miłośników książek każda wydawnicza nowość pachnie obietnicą nowych znajomości, niesamowitych przygód i morza emocji, których właściciele - choć często wyimaginowani - stają się im niezwykle bliscy. Wiedząc, że w gronie waszych przyjaciół i członków rodziny z pewnością znajdzie się przynajmniej jedna książkara (bądź książkarz?), przygotowaliśmy prezentownik pełen najlepszych nowości literackich. O odpowiedź na pytanie, jakie pozycje muszą się w nim znaleźć, zapytaliśmy same wydawnictwa. Tak oto powstało jedyne w swoim rodzaju zestawienie, które pomoże wam przygotować idealny podarunek dla kogoś bliskiego. Poniższe propozycje co prawda różnią się zarówno treścią, jak i formą, ale wszystkie są świetne i naszym zdaniem przypadną do gustu nawet najsurowszemu krytykowi.

Zobacz wideo Prezent w nietypowym kształcie? Nie ma obaw! Tymi sposobami możesz zapakować wszystko

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Opowieść wigilijna". Edycja kolekcjonerska z barwionymi brzegami dla największych fanów klasyki literatury

'Opowieść wigilijna' Charles Dickens'Opowieść wigilijna' Charles Dickens Fot. materiały promocyjne Świat Książki

"Opowieści wigilijnej" raczej nie musimy nikomu przedstawiać. Wybitne dzieło Charesla Dickensa już na dobre wpisało się w kategorię wigilijnych tradycji, przypominając nam wszystkim o tym, co w święta powinno być najważniejsze. Wydawnictwo Świat Książki przygotowało w tym roku coś naprawdę wyjątkowego. Jeśli macie wśród swoich bliskich kogoś, kto zakochał się w historii zrzędliwego i krnąbrnego Ebenezera Scrooge'a, możecie podarować mu jedyne w swoim rodzaju wydanie kolekcjonerskie. Opatrzone elegancką okładką rozświetli każde wnętrze, a detale w formie barwionych brzegów dowodzą tylko, że wydawca zadbał nawet o wisienkę na torcie. Taki prezent z pewnością zadowoli każdego miłośnika literackich perełek, a być może stanie się nawet w przyszłości artefaktem przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Pomysł na prezent dla miłośnika literatury klasycznej? "Noce zarazy" Orhan Pamuk

'Noce Zarazy' Orhan Pamuk'Noce Zarazy' Orhan Pamuk Fot. materiały promocyjne Wydawnictwo Literackie

Orhan Pamuk patrzy na dzisiejszy świat przez zakrzywioną soczewkę. Wciąga nas w świat mistrzowskiej literatury, opatrzonej mianem współczesnych konfliktów. "Noce zarazy" proponowane przez Wydawnictwo Literackie to opowieść o spokojnej wyspie nazwanej "perłą Lewantu", która stała się najniebezpieczniejszym punktem Imperium Osmańskiego. Zaatakowana przez dżumę niesie za sobą nie tylko ofiary, które poddały się w walce z jej niewidzialnymi oddziałami. Czytelnicy zostają wciągnięci w wir tajemniczych morderstw, których zagadki podsyca ogień płomiennego romansu. Miłość, pandemia, propaganda i pożegnanie. Przy tej książce nie da się nudzić.

"Los" Zeruya Shalev. Na tę powieść czekał cały świat 

'Los' Zeruya Shalev'Los' Zeruya Shalev Fot. materiały promocyjne grupa wydawnica Foksal

Mistrzowsko splecione przeżycia dwóch różnych kobiet, których losy połączy jedno spotkanie. Zeryua Shalev zabiera nas w podróż po zakamarkach ludzkiej duszy, doskonale balansujących pomiędzy obliczami tragedii i komedii. Zabrani do otchłani naszych własnych przeżyć, lęków i tragedii, stajemy się bohaterami pośrednimi w historii traumatycznego przeżycia nieznajomych. Sami jednak nie jesteśmy w stanie ująć lepiej tej powieści niż Joanna Bator: 

Pokazuje z literacką brawurą, jak to, co prywatne, i to, co polityczne, splata się w naszym życiu w nierozerwalny sposób. Opowiadając historię Atary i pierwszej żony jej ojca, autorka ukazuje splątanie trzech czasów indywidualnego i zbiorowego życia, bowiem podjęta przez bohaterkę decyzja ożywia przeszłość i zmienia przyszłość. 

Książki na święta dla miłośników literatury. "Milczenie dziewcząt" od laureatki Nagrody Bookera

'Milczenie dziewcząt' Pat Barker'Milczenie dziewcząt' Pat Barker Fot. materiały promocyjne Wydawnictwa Książnica

"Milczenie dziewcząt" Par Barker przeniesie nas do starożytnej Troi, która ponad dekadę zmuszona była odpierać ataki greckiej armii. Konflikt miało wywołać porwanie Heleny, ale to Bryzejda - niegdyś królowa jednego z przy greckich państewek - zmienia bieg zdarzeń. Gdy Achilles wykupił jej miasto, stała się jego nagrodą honorową. Teraz Agamemnnon chce ją na własność. Walka trwa. Bryzejda przygląda się walczącym wojownikom chłodnym i niewzruszonym spojrzeniem, spojrzeniem kobiety, której historia nie została wymazana. Szczęścia tego nie miały tysiące innych, do dziś nam obcych, nieznanych, zapomnianych. Przejmująca opowieść laureatki Nagrody Bookera ożywia odległy współcześnie świat mitów, tym razem oglądanych oczami jej, a nie jego. Czy uświadomi nam, że losy bohaterów znane z podręczników mogą być nieco zakrzywione? 

Książka na prezent: "Kobieta, która pożyczyła wspomnienia" Tove Jansson

'Kobieta, która pożyczała wspomnienia' Tove Jansson'Kobieta, która pożyczała wspomnienia' Tove Jansson Fot. materiały promocyjne Wydawnictwo Czarne

Już sama osoba Tove Jansson daje do zrozumienia, że dzieło, które wyszło spod jej rąk, musi być wyjątkowe. Zafascynowana początkowo artystyczną mocą kreski po pewnym czasie zrozumiała, że nie jest to jedyna forma twórczości, którą chciałaby dzielić się ze światem. Uświadomienie sobie tego stało się początkiem jej miłości do formowania nowego świata za pomocą słowa. I choć największą sławę przyniosły jej Muminki, to zbiór "Kobieta, która pożyczyła wspomnienia" uważany jest przez krytyków za prawdziwą perełkę. Wolumin składający się z trzech tomów: "Podróż z małym bagażem", "Fair play" i "Listy od Klary", daje nam nowe spojrzenie na dzieła autorki, nawiązując w niebezpośredni sposób do literatury queer. Poza tym poznajemy w nich Tove Jansson jako artystkę, która nie bała się łamać społecznego tabu, mówiąc o nim pięknie i z klasą.

"Zaufanie" Hernana Diaza, czyli idealna książka dla flirtujących z klasyką

'Zaufanie' Hernan Diaz'Zaufanie' Hernan Diaz Fot. materiały promocyjne Grupa Wydawnicza Foksal

Grupa wydawnicza Foksal poleca także "Zaufanie" Hernana Diaza, jedną z ulubionych książek Baracka Obamy w 2022 roku napisaną przez zdobywcę Nagrody Pulitzera 2023 w kategorii beletrystyka. To powieść szkatułkowa ozdobiona językiem "starego stylu", której postanowiono potencjalnie niewykonalne zadanie: dekonstrukcję mitów amerykańskiego snu i fascynacji kapitalizmem.

Jaki prezent pod choinkę? Obwiąż kokardą "Moje głupie pomysły" Bernardo Zannoni

'Moje głupie pomysły' Bernardo Zannoni'Moje głupie pomysły' Bernardo Zannoni Fot. materiały promocyjne Wydawnictwo Literackie

A może książka, której głównym bohaterem jest kuna? "Moje głupie pomysły" to debiut dwudziestopięcioletniego Włocha Bernardo Zannoni. I choć antropomorfizacja zwierząt w literaturze kojarzy nam się głównie z prostymi bajkami z morałem, w tym przypadku o prostocie nie ma mowy, natomiast o morale już tak. W podróży przez powieść poznajemy kunę o imieniu Archy, którego trudne dzieciństwo doprowadza do domu lisa Solomona. Ten przekazuje mu rzetelną wiedzę o świecie, nie wykluczając przy tym możliwości istnienia Boga. Jako czytelnicy dostajemy na tacy wiele pytań, które przełożone ze zwierzęcego świata, mogą dotykać wiele sfer ludzkiego życia. Czy wiedza to potęga, czy raczej przekleństwo? Czy nas ludzki świat rzeczywiście tak bardzo różni się od pozbawionego kultury świata zwierząt? I w końcu - czy Bóg istnieje? Archy staje na granicy dwóch rzeczywistości. Nie jest już zwierzęciem, ale nie jest także człowiekiem. Jakiego bohatera zatem przedstawia nam autor? Na to pytanie nie dostaniecie od nas odpowiedzi. To trzeba przeczytać.

 "Panna Marple. Dwanaście nowych historii", czyli powrót do przygód najwspanialszej staruszki na świecie

'Panna Marple. Dwanaście nowych historii''Panna Marple. Dwanaście nowych historii' Fot. materiały promocyjne Wydawnictwo Dolnośląskie

Jeśli myśleliście, że era Panny Marple już minęła, jesteście w błędzie. Dwanaście współczesnych bestsellerowych autorek połączyło siły aby stworzyć zbiór opowiadań nawiązujących do historii wnikliwej staruszki, dzieła wyobraźni Agathy Christie. Jedna z najsłynniejszych przedstawicielek klasycznych kryminałów pozostawiła w nas odrobinę niedosytu względem postaci tak nietuzinkowej jak tytułowa Panna Marple. Dziś możemy go zapełnić, podróżując wraz z bohaterką po Włoszech, USA, a nawet Hongkongu - ale nie martwcie się, St. Mery Mead nie pozostało w tyle. Jane Marple da się nam poznać z zupełnie nowej perspektywy jako najlepsza detektyw-amator, której w rozwiązywaniu zagadek zupełnie nie przeszkadza niepozorne szydełkowanie. Jeśli jesteście zatem miłośnikami zagadek rodem ze Scoobie-Doo, wypełnionych po brzegi ciepłem i wyjątkowością, to propozycja dla was.

Co na prezent? „Do raju" Hanyi Yanagihary to propozycja dla wymagających czytelników

'Do raju' Hanya Yanagihara'Do raju' Hanya Yanagihara Fot. materiały promocyjne Grupa Wydawnicza Foksal

Autorka bestsellerowego "Małego życia" wychodzi do nas z książką, która pozostawi piętno na kolejnych dniach codzienności. Flirtując z konwencją dziewiętnastowiecznych powieści, zadaje pytania dotyczące tego, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby prowadzić "idealne życie". Czym jest szczęście? Co moglibyśmy oddać za minutę sławy, namiętności, uznania? I dlaczego chcemy uciec od przeciętności? "Do raju" to niesamowita opowieść stworzona przez Hanyi Yanagihary, nominowanej do Nagrody Bookera, National Book Award i Baileys Women’s Prize for Fiction, a także laureatki prestiżowej Kirkus Prize. Emocjonalna geniuszka - bo tak mówią o niej literaccy eksperci - przeniesie nas w głąb ludzkiej świadomości, niosąc światło dla pędu, którym naznaczyliśmy własne życie.

Książka "Zmierzch" Stephanie Meyer w nowym wydaniu. To gratka dla miłośniczek wielkich powrotów

'Zmierzch' Stephanie Meyer'Zmierzch' Stephanie Meyer Fot. materiały promocyjne time4YA

A na koniec prawdziwy klasyk - "Zmierzch" - w zupełnie nowym, odświeżonym wydaniu. Pełna mrocznych zawirowań historia Belli i Edwarda zawładnęła światem nastolatek jeszcze na długo przed tym, nim w kinach pojawiła się adaptacja, i wygląda na to, że fascynacja wciąż trwa. Romans, horror i powieść o dojrzewaniu. Stephanie Meyer porwała nas w codzienność 17-letniej Belli Swan, która spotyka na swojej drodze boskiego Edwarda. Za jego zewnętrznym pięknem kryje się jednak przerażająca tajemnica, która już na zawsze pozostawi piętno na jej przyszłym życiu. Światowy fenomen w luksusowym wydaniu to prezent, który chciałaby znaleźć pod choinką każda dziewczyna dorastająca w latach 2000.

Więcej o:
Copyright © Agora SA