Oryginalne życzenia bożonarodzeniowe. W zrozumieniu tych trzeba będzie użyć zdolności matematycznych

Święta już coraz bliżej, więc warto już przyszykować życzenia, które chcemy wysłać naszym najbliższym. Nie zawsze muszą to być jednak krótkie SMS-y czy zabawne wierszyki. Życzenia mogą być dopasowane do indywidualnych upodobań. Sprawdzą się więc magiczne równania czy staropolskie sonety.

Życzenia bożonarodzeniowe to nie tylko wierszyki i śmieszne, krótkie teksty. Mogą to też być na przykład ciekawe zadania matematyczne. Komuś udało się ułożyć na pierwszy rzut oka niezwykle trudne równanie. Okazuje się jednak, że jego rozwiązanie, sprawi, że na ustach pojawi się uśmiech.

Zobacz wideo Dawid Kubacki całkiem zadowolony z zawodów w Engelbergu. Złożył kibicom życzenia świąteczne

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Życzenia matematyczne. Rozwiązanie tego równania jest bardzo świąteczne

Święta już czuć w powietrzu, co oznacza, że wszędzie szukamy najróżniejszych życzeń, SMS-ów, obrazków czy gifów, które moglibyśmy przekazać swoim najbliższym. Czemu jednak nie wysłać im czegoś, co sprawiłoby, że muszą odświeżyć swoje matematyczne umiejętności? Pewnej osobie udało się stworzyć równanie, którego wynik jest nie tylko estetyczny, ale również satysfakcjonujący. Co wychodzi z tego świątecznego równania? Merry= x-mas, czyli po polsku wesołych świąt. Te życzenia świetnie sprawdzą się nie tylko w klasie matematyków, ale również dla każdego, który lubi tę dziecinę nauk. Musimy być jednak pewni, że wysyłamy je do kogoś, kto z matematyką jest za pan brat, ponieważ w innym przypadku te życzenia mogą okazać się być powodem frustracji i cóż... błędnego wyniku. 

Fajne życzenia świąteczne dla entuzjastów historii i literatury. Te z pewnością wpiszą się w ich gust

Jeśli jednak komuś jest bliżej do historii lub języka polskiego, warto znaleźć inne życzenia, które lepiej wpiszą się w ich gust. W ramach tego można wykorzystać na przykład fragmenty i wiersze ze staropolskiej literatury. Na przykład sonet Jana Andrzeja Morsztyna to tradycyjne życzenia rodem z baroku. Choć minęły już lata, niektóre rzeczy nigdy się nie zmieniają. Morsztyn świetnie uchwycił magię świąt Bożego Narodzenia. Utwór tego XVII wiecznego poety docenią nie tylko fani historii, ale też literatury.

Szczęśliwa nocy, w którą się nam rodzi
Dzień jasny, światło wszystkiemu stworzeniu,
I w któréj brudach i okropnym cieniu
Słońce jaśniejsze nad codzienne wschodzi.
(...) Szczęśliwa stajni, szczęśliwe pieluchy,
Które się boskich członeczków tykają;
Szczęśliwy i żłób, szczęśliwe i siano;
Szczęśliwsze jednak nad wszystko pastuchy;
Sądzę, że naprzód dzieciątko witają,
I do zbawienia powstali tak rano.

Jeśli jednak nie chcemy wysyłać komuś barokowego sonetu, możemy pokusić się o wykorzystanie życzeń napisanych przez Jana Kasprowicza - poetę i dramaturga z okresu Młodej Polski.

Przy wigilijnym stoleŁamiąc opłatek święty,Pomnijcie, że dzień ten radosnyW miłości jest poczęty;Że, jako mówi wam wszystkimDawne, odwieczne orędzie,Z pierwszą na niebie gwiazdąBóg w waszym domu zasiędzie.
Więcej o:
Copyright © Agora SA