Stołecznym władzom zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt nie jest obojętne. Warszawski ratusz często informuje o działaniach, jakie podejmuje na rzecz dobrostanu naszych małych przyjaciół. Nie inaczej jest w sylwestra.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Fajerwerki puszczane w sylwestra to od wielu lat kontrowersyjny temat. Mimo licznych akcji, takich jak "Nie strzelam w sylwestra!", duże grono osób w dalszym ciągu wita Nowy Rok z hukiem. Kiedy jedni się bawią, inni starają się za wszelką cenę zadbać o koty i psy, aby pomóc im przetrwać częste, głośne i nagłe wystrzały, napawające pupile lękiem i powodujące ich dezorientację. Z roku na rok coraz więcej miast w trosce o zwierzęta rezygnuje z pokazów sztucznych ogni. Jednym z nich jest Warszawa, która od 2018 roku zastąpiła je pokazami laserowymi oraz innymi atrakcjami. Na tym jednak działalność miasta się nie kończy.
"Rada Miasta co roku apeluje również do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawianek i warszawiaków o szczególną pomoc w tym czasie kotom żyjącym na wolności. Prosimy o udostępnienie pomieszczeń, gdzie koty będą mogły się skryć w bezpiecznym i ciepłym miejscu. Pamiętajmy, aby w okresie sylwestrowym zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz swoich pupili, jak również odpowiednie oznakowanie zwierzaka - w postaci czipa czy adresatki. W okresie sylwestrowym nie spuszczajmy też psów ze smyczy" - przekazała Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska cytowana w stołecznym komunikacie.
W sylwestrową noc często dochodzi do ucieczek psów oraz kotów, dlatego miasto przypomina, że znalezienie zwierzęcia można zgłosić do straży miejskiej. "Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Również Ekopatrol przekazuje znalezione zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl (działające przy warszawskim zoo), a także lecznic weterynaryjnych. Zdarzenia wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy 986" - czytamy na stronie um.warszawa.pl.
Choć sylwester to jeden z najbardziej rozrywkowych momentów w roku, to nie jest wolny od niebezpieczeństw. W związku z tym stolica zwiększy liczbę patroli straży miejskiej, w której będą pracować funkcjonariusze z uprawnieniami ratowników medycznych lub ratowników KPP. Dodatkowo zostaną wyposażeni w specjalistyczny sprzęt m.in. plecaki medyczne czy przenośne defibrylatory AED. W razie potrzeby ze strażą miejską skontaktujemy się, wybierając numer interwencyjny 986. Natomiast incydenty związane z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia należy zgłaszać na numer alarmowy 112.