Karnawał to świetny czas, by spotkać się z najbliższymi na najróżniejszych zabawach i hucznych imprezach. Trwać będzie aż do Środy Popielcowej. Wiele osób ma jednak problem, jeśli chodzi o konkretne daty, w których odbywa się karnawał. Sprawdzamy więc początek i koniec zabaw oraz korzenie zwyczaju ostatków.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Imprezy będzie można zacząć już 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Na bale, spotkanie towarzyskie czy najróżniejsze zabawy chodzić można aż do Środy Popielcowej, która przypada w tym roku na 14 lutego. Oznacza to, że tegoroczny karnawał potrwa aż 39 dni. Jeśli chodzi o ostatki 2024, to zaczną się one w tłusty czwartek, który w tym roku przypada na 8 lutego, natomiast ostatnia sobota karnawału przypadać będzie 11 lutego. Właśnie ten okres jest najbardziej intensywnym czasem karnawału, który w Polsce nazywa się również "zapustami" lub "mięsopustem". Według portalu kalendarz.livecity.pl, słowo "karnawał" wywodzi się od włoskiego carnevale ("mięso żegnaj") oraz innych nazw o podobnym znaczeniu. Wszystkie odnosiły się do pożegnania z mięsem, czyli przygotowaniach do Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Sam zwyczaj karnawału pochodzi z kultów płodności i rolniczych, które są sporo starsze niż chrześcijańskie wierzenia. Okres karnawału wpisuje się również w rytmy natury i zwiastuje bliskie nadejście wiosny.
Niegdyś karnawał, a w szczególności ostatki, były ostatnią chwilą na zabawę i uciechy. W czasie Wielkiego Postu w ogóle powstrzymywano się od jedzenia mięsa. Teraz jest trochę inaczej, ponieważ katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki, a ścisły post w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Ostatnie dni karnawału były więc pożegnaniem z zabawami i mięsem, dlatego też ludzie wykorzystywali ten okres, jak najlepiej. Warto zaznaczyć, że Kościół nie potępiał karnawałowych zabaw, a nawet "przymykał oko" na niektóre ze zwyczajów. Nie chodziło przecież o to, aby zakazać ludziom zabawy, lecz wskazać, kiedy jest na nią najlepszy czas. Jako że z tradycjami ludowymi nie walczono zbyt mocno, do dziś przetrwały one w niektórych miejscach i wciąż są kultywowane. Zabawy karnawałowe narodziły się we Włoszech. Początkowo świętowano w Wenecji, później w Rzymie. Dopiero po tym zwyczaj ten przeniósł się do Portugalii, Francji czy Hiszpanii. Do Polski dotarły już w średniowieczu, jednak najstarsza praca poświęcona karnawałowi w Polsce pochodzi dopiero z 1622 roku. Jest to komedia nieznanego autora zatytułowana "Mięsopust albo Tragicocomedia".