Pandemia koronawirusa odcisnęła duże piętno na kartach historii. Był to trudny i nietypowy czas, który z pewnością zapamiętamy na długo. W Polsce zbiegł się z wyborami na prezydenta, dlatego politycy prześcigali się w najbardziej oryginalnych kampaniach. Andrzej Duda skorzystał z okazji i nagrał krótki utwór, który szybko stał się hitem. "Ostry cień mgły" jest wspominany do dziś, a niedawno został nawet "doceniony" w zagranicznym rankingu.
W 2020 roku odbyła się druga edycja #hot16challenge. Jest to akcja, w której muzycy nominują siebie nawzajem do napisania 16-wersowego utworu, głównie w stylu muzyki rap. Cztery lata temu motywem przewodnim była pandemia i wsparcie pracowników medycznych, którzy pomagali chorym na koronawirusa. Akcja szybko wyszła poza muzyczny świat i przyłączyli się do niej inni celebryci, a nawet dziennikarze i politycy. Andrzej Duda również postanowił wesprzeć medyków i nagrał swój krótki utwór. Prezydent został nominowany przez rapera Zeusa. Wers "Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły" zainteresował internautów i szybko został powtarzającym się żartem.
'Nie pytają cię o imię', mówiąc wprost, miałem na myśli wszystkich ludzi z personelu medycznego, ratowników, pielęgniarki, którzy nie pytają nikogo o imię, niosą pomoc
- tłumaczył później polityk, cytowany przez portal o2.pl.
Choć od publikacji wspomnianego utworu minęły prawie cztery lat, ludzie nadal o nim pamiętają. Ostatnio został nawet "doceniony" w zagranicznym rankingu. Użytkownik serwisu YouTube, prowadzący kanał Rym Charts jest znany ze swoich muzycznych zestawień najlepszych utworów, albumów i wykonawców. Tworząc swoje filmy internauta korzysta z popularnej bazy muzycznych danych Rate Your Music. W 2023 roku postanowił jednak stworzyć ranking najgorszych wydanych albumów i singli. Ku zaskoczeniu widzów, w zestawieniu znalazł się "Ostry cień mgły" Andrzeja Dudy. Uplasował się na 38. miejscu z oceną 0,78. Co ciekawe, nie był to jedyny polityk na liście. Niewiele wyżej pojawiła się kaseta José Sepúlvedy z rapsodami dla chilijskiego dyktatora Augustó Pinocheta oraz nagranie Ronalda Reagana z 1961 roku, w którym wypowiadał się na temat uspołecznionej medycyny.