Walentynki na celowniku Kościoła. Wierni mają dylemat, a księża zalecają przełożyć świętowanie

14 lutego 2024 jak co roku przypada święto zakochanych. Tegoroczne walentynki będą się jednak nieco różniły od innych. A wszystko dlatego, że tego samego dnia przypada również inna ważna - szczególnie dla katolików - okazja. Ksiądz radzi, jak w tym roku celebrować swoją miłość, aby nie naruszać zasad Środy Popielcowej.

Tegoroczne święto zakochanych zbliża się do nas wielkimi krokami. Wiele osób więc już szuka idealnego prezentu dla swojej drugiej połówki. Niestety dla katolików 14 lutego 2024 roku może okazać się dość problematyczną datą z powodu dwóch nachodzących na siebie świąt. Książa już teraz przestrzegają.

Zobacz wideo To dzięki niej w Polsce kobiety mogły czytać romanse. Nina Kowalewska-Motlik zdradza, jak łączyła karierę z macierzyństwem. "Gosposia to genialna instytucja"

Walentynki w Środę Popielcową. Ksiądz radzi, jak powinno się świętować w 2024

Walentynki są świetną okazją, by celebrować miłość ze swoją drugą połówką. Niestety tegoroczne święto może okazać się nie tak radosną okazją jak zazwyczaj, zwłaszcza dla katolików. Tego dnia wypada bowiem jeszcze inne święto - i nie chodzi tutaj o mecze Ligi Mistrzów. 14 lutego 2023 to Środa Popielcowa, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu. Niestety obie te okazje wzajemnie się wykluczają. Osoby religijne wiedzą, że nakazuje się wówczas zachowanie wstrzemięźliwości, wykazanie pokory i posypanie głowy popiołem. Jak więc dostać tort i zjeść tort w ten dzień? Ksiądz Daniel Wachowiak podzielił się rozwiązaniem w tej kwestii, które dla niego jest oczywiste. Zamieścił je na swoim profilu na platformie X. Kilka prostych słów ma według niego rozwiać wszelkie wątpliwości.

W tym roku wyjątkowy egzamin dla tych, którzy uważają się za wierzących. 14 lutego Walentynki, a jednocześnie Środa Popielcowa - jeden z dwóch pokutnych dni w roku. Jeśli ktoś lubi dzień zakochanych, warto świętować go wraz z końcem karnawału, a od Popielca rozpocząć czas postu

Co robić w walentynki? Ksiądz nie gryzł się w język

Opinia księdza spotkała się z różnymi reakcjami. Niektóre z nich były przychylne, a inne wręcz przeciwnie. Wielu internautów jest jednak zdania, że ksiądz przesadza i spokojne spędzenie tego czasu ze swoją drugą połówką, a także ofiarowanie niewielkiego upominku nie powinno być przecież problemem. Środa Popielcowa me jednak swoje prawa, a zasady oraz tradycje kościoła pozostają nieugięte. Przypominamy, że wszystkich katolików tego dnia obowiązywać ścisły post, co oznacza, że nie mogą oni spożywać pokarmów mięsnych, a w ciągu dnia mogą zjeść tylko trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Jeden z internautów zastanawiał się, czy oznacza to, że Kościół przedłuży liturgiczne wspomnienie świętego Walentego. Niewinne pytanie było jednak początkiem burzy. A to wszystko przez odpowiedź księdza, który odpisał mu:

Cóż za RZart. Nie ma wspomnienia żadnego Świętego, gdy przypada Popielec, nieuku

Internautom nie spodobała się ta odpowiedź i w komentarzach radzili księdzu, by jako postanowienie wielkopostne wybrał sobie "więcej cierpliwości i łagodności".

Więcej o:
Copyright © Agora SA