Ostatnio polskie ogrody zoologiczne przechodzą prawdziwe baby boom. Jednak narodziny, do których doszło niedawno w Łodzi są wyjątkowe. Nie jest to bowiem gatunek, który możemy zobaczyć w każdym zoo w Polsce.
Psy leśne to gatunek, który w Polsce zobaczymy wyłącznie w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Do niedawna przebywały w nim dwa osobniki, jednak niedawno na świat przyszła urocza samiczka, która otrzymała imię Olinda. Jej rodzicami są Tequila i Chip, którzy w ogrodzie pojawili się w 2022 roku.
Samiec Chip przyjechał do Łodzi z Czech, z ogrodu zoologicznego w Igławie. W Łodzi miał misję specjalną: stworzyć parę z Tequilą, która z kolei przyjechała tu z Pragi. Para od pierwszego dnia świetnie się ze sobą dogadywała. Chip od razu wpadł w oko o rok młodszej Tequili
- powiedziała Paulina Klimas-Stasiak z Orientarium cytowana przez portal tulodz.pl.
Pies leśny to niewielkich rozmiarów drapieżnik z rodziny psowatych. Charakteryzuje go krępy tułów oraz krótkie kończyny. Jego naturalnym środowiskiem są lasy, począwszy od tych gęstych poprzez półleśne tereny trawiaste. Zwierzęta te zamieszkują rozległe tereny środkowej oraz południowej Ameryki m.in. Panamę, Wenezuelę, Brazylię czy Peru.
Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły, są w stanie upolować dużo większą ofiarę, niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado jest w stanie skutecznie złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren, rozpylając go stojąc na przednich nogach, ma zapach octu, stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku: pies octowy
- przekazał Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Miasta Łodzi. Na tym nie koniec ciekawostek. Choć potrafią łapać spore ofiary, to w ich menu zazwyczaj goszczą gryzonie oraz pancerniki. Łapy psów leśnych posiadają błony pławne, dzięki którym mogą sprawnie i bez problemu poruszać się po wodzie. Ich sytuacja na wolności nie wygląda jednak najlepiej.
Mimo występowania na bardzo rozległym terenie, obserwuje się postępujący spadek liczebności tych ssaków spowodowany utratą siedlisk, kłusownictwem, tępieniem przez lokalnych rolników, a także chorobami przenoszonymi przez zdziczałe psy domowe
- czytamy w komunikacie opublikowanym przez łódzkie zoo.
Mała samiczka psa leśnego z miejsca podbiła serca internautów, czego dali wyraz w komentarzach nie szczędząc jej komplementów.
Jaką ma śliczną mordkę ten maluszek słodziak
Co za uroczy bobas
Przeurocza Ślicznotka
- to zaledwie garść komentarzy komplementujących nową mieszkankę łódzkiego zoo. Z pewność już wkrótce samiczka psa leśnego przyciągnie do ogrodu niejedną osobę.