Nie będzie łatwo o bierzmowanie w diecezji kaliskiej. Biskup zarządził nowe warunki dla kandydatów

Biskup diecezji kaliskiej postanowił wprowadzić w tamtejszych parafiach nową instrukcję przygotowania do bierzmowania dla kandydatów. Teraz uzyskanie sakramentu będzie jeszcze cięższe. Wierni już w tym roku mogą usłyszeć od księdza "nie".

Bierzmowanie jest jednym z najważniejszych sakramentów Kościele Katolickim. Przystąpienie do niego wymaga jednak sporo pracy. Teraz w jednej z diecezji, biskup stwierdził, że musi wprowadzić w życie najnowszą instrukcję przygotowania do bierzmowania. Ma ona lepiej przygotować młodych ludzi do przyjęcia sakramentu. 

Zobacz wideo Kościół prawosławny w Gruzji świętował Boże Narodzenie

Sakrament bierzmowania. Diecezja kaliska wprowadza nowa zasady

Nowa instrukcja przygotowania kandydatów do bierzmowania będzie musiała zostać wprowadzona w parafiach diecezji kaliskiej. Tam biskup Damian Bryl skonsultował się z katechetami oraz duszpasterzami, dzięki czemu mógł przedstawić zasady, które - ich zdaniem 0 lepiej przygotują młodych wiernych do sakramentu. Już w tym roku wszystko będzie się odbywało na świeżych wytycznych. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną biskup wyjawił, że:

Bardzo zależy nam na młodych ludziach, aby ich przyprowadzić do Pana Jezusa. Jednym z takich dobrych środków jest czas przygotowania do bierzmowania

Kandydat będzie musiał spełnić określone wytyczne, a ksiądz dostanie możliwość odmówienia udzielenie sakramentu, jeśli stwierdzi, że nie wywiązał się on z niektórych. W nowych zasadach możemy znaleźć między innymi zapisy o:

  • indywidualnych spotkaniach z kandydatem,
  • uczestnictwie w szkolnych lekcjach religii,
  • uczestnictwie w spotkaniach formujących i dziełach apostolskich,
  • uczestnictwie w życiu religijnym parafii,
  • osobistej modlitwie i refleksji kandydata.

Nie tylko młodzież, ale też rodzice. Mimo natłoku fałszywych zaświadczeń zaostrzają zasady

Na tym jednak nie koniec. Istotny ma być również udział rodziców. Jak powiedział w rozmowie z KAI, ksiądz dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu:

Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci

Na tę chwilę nie wiadomo jednak, czy podobne zmiany zostaną wprowadzone również w innych parafiach. Patrząc na zmiany, nasuwa się jednak pytanie: Czy w czasach, kiedy rośnie "epidemia" kupowania zaświadczeń o bierzmowaniu, warto jest wprowadzać jeszcze bardziej rygorystyczne zasady? Wiele młodych osób, już teraz widzi przygotowanie do sakramentu jako zbyt dużą "ilość roboty". Część rezygnuje z przygotowań, a o tym, że jest to potrzebne "przypominają" sobie kiedy chcą wciąć ślub kościelny lub zostać rodzicem chrzestnym. Więcej o załatwianiu sobie nielegalnych zaświadczeń pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule

Więcej o:
Copyright © Agora SA