Komendant Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim, Inspektor Paweł Zawada, wystosował neitypową prośbę do starosty. Poprosił o wsparcie finansowe w wysokości kilkunastu tysięcy na zakup psa policyjnego. Zwierzę miałoby pomagać między innymi w wykrywaniu narkotyków. Wszystko dlatego, że poprzedni czworonóg został wycofany ze służby. Samorząd miasta podjął zaskakującą decyzję.
Do starosty Sępólna Krajeńskiego wpłynął wniosek o dofinansowanie komendy policji kilkunastoma tysiącami złotych. Inspektor Paweł Zawada uzasadnił go potrzebą natychmiastowgo zakupu psa policyjnego, przeszkolonego w zakresie ujawniania środków odurzających i substancji psychotropowych. Według informacji, udostępnionych przez "Gazetę Pomorską", policjant poprosił o zabezpieczenie 10 tysięcy złotych, gdyż poprzedni czworonóg musiał zostać nagle wycofany ze służby. Pies tropiący nie nadawał się już bowiem do pracy z powodu ciężkiej choroby. Nic dziwnego, że sprawa została uznana za wyjątkowo pilną. Wyszkolone zwierzęta potrafią wyczuć narkotyki z naprawdę dużej odległości. Nasi pupile posiadają aż 220 milionów komórek węchowych, gdy człowiek ma ich zaledwie 5 milionów. W związku z niezbędną pomocą, samorząd podjął zaskakującą decyzję.
Starosta samorządu Sępólna Krajeńskiego, Jarosław Tadych, postanowił szybko rozpatrzeć sprawę. Na jednym z konwentów powiatu przedstawił wniosek komendanta burmistrzom oraz wójtowi, aby ustalić, czy jest możliwość dofinansowania zakupu. Na szczęście inspektor może być spokojny. Dzięki temu, że pięć samorządów zgodziło się dołożyć do zakupu psa, przeznaczając na to od siebie po 2 tysiące złotych, policja doczeka się nowego czworonoga. To z pewnością radosna nowina i wyjątkowo ważny zakup. Psy są bowiem powszechnie używane do pracy w policji nie tylko w Polsce, ale i we wszystkich krajach świata. Ich głównymi zadaniami, ze względu na wyczulony węch i szybkość rekacji jest patrolowanie oraz tropienie. Najpewniej komenda nabędzie najbardziej popularną rasę, jaką jest owczarek niemiecki. To właśnie te psy są od najwcześniejszych tygodni życia szkolone do wyszukiwania zapachów leków, narkotyków i substancji psychoaktywnych, ale również materiałów wybuchowych i broni. Nierzadko, dzięki identyfikacji śladów zapachowych ludzi, pomagają odnaleźć zaginione osoby. Choć życie takiego psa jest internsywne i nie pozbawione stresu, policjanci zapewniają im jak najlepszą opiekę.