Lasy skrywają w sobie całą masę tajemnic. Niektóre pozostają ukryte nawet dla wprawionych leśników. Na szczęście czasem uda się uchwycić jedną z nich i podzielić z internautami. Tym razem Lasy Państwowe udostępniły na swoich mediach społecznościowych niezwykłe zdjęcia.
Daniele Zwyczajne stosunkowo często pojawiają się w polskich lasach. Ich umaszczenie jest najczęściej rudobrązowe z jaśniejszymi plamami i ciągnącą się wzdłuż kręgosłupa ciemniejszą pręgą. Czasami zdarzają się jednak osobniki wyróżniające się na tle innych. Przykładem są daniele z leucyzmem lub albinosy. Te dwa pojęcia często są ze sobą mylone. Leucyzm jest chorobą, która charakteryzuje się częściowym lub całkowitym brakiem pigmentów w skórze. W przypadku albinizmu brak jest wyłącznie jednego pigmentu melaniny w skórze. Oba jednak objawiają się dość podobnie, czyli osobnikami w całości białymi. Ich obecność w Polsce nie jest nowością. Pierwsze osobniki wypatrzono już wcześniej na terenie kompleksów leśnych województwa małopolskiego, pomorskiego i śląskiego. Lasy Państwowe zaznaczają jednak, ze takie umaszczenie nie jest dobre dla zwierząt, które często są przez to odrzucane ze stada. Wszystko przez to, że nie sprzyja ono efektywnemu wtapianiu się w otoczenie. Jednak nie muszą się one przynajmniej obawiać myśliwych, ponieważ według przesądów zabicie białego osobnika przynosi pecha. Wierzą, że ma pociągnąć za sobą "ciężką chorobę albo nawet śmierć".
Mówiąc jednak o leucyzmie i albinizmie warto wspomnieć o osobnikach zupełnie odwrotnych. Zamiast w bieli, pokazują się w całości w czerni. Takie odstępstwo od normy nazywane jest melanizmem. Jest to zaburzenie, które charakteryzuje się zwiększoną zawartością melaniny w skórze i jej wytworach. Właśnie takiego osobnika udało się uchwycić na terenie lasów Doliny Baryczy (województwie dolnośląskim i wielkopolskim) w 2020 roku. Zwierzę zostało okrzyknięte "Czarną Zmianą" i zachwyciło wszystkich swoją niesamowitą i intensywną ciemną barwą. Warto zaznaczyć, że spotkanie takiego osobnika jest niezwykle rzadkim odstępstwem od normy. Osobniki z melanizmem są rzadsze od leucystycznych.