Rok przestępny. Co ile lat luty ma 29 dni? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, jak się wydaje

Czy rok 2024 jest rokiem przestępnym? Okazuje się, że tak, choć większość ludzi ma na ten temat mylne pojęcie. Uważa się, że występuje on raz na cztery lata, ale nie zawsze tak jest. Dziś przypada 29 lutego. Warto z tej okazji dowiedzieć się, czym są lata przestępne oraz dlaczego ich potrzebujemy.

Co mają ze sobą wspólnego lata 2020, 2024, 2028, 2032 i 2036? Jeśli myślisz, że są to lata letnich igrzysk olimpijskich lub wyborów prezydenckich w USA, to masz jak najbardziej rację. Łączy je jednak jeszcze jeden szczegół. Są to lata przestępne, w których luty ma nie 28, a 29 dni. Jednak dlaczego mamy rok przestępny? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta i oczywista, jak może się wydawać.

Zobacz wideo Szymon Malinowski: Znakomita część ocieplenia globalnego to ostatnie 40 lat

Co ile lat jest rok przestępny? Ile dni ma rok 2024 i co oznacza tajemnicza data 29 lutego?

W 2024 roku luty liczy aż 29 dni. Oznacza to, że obecny rok kalendarzowy jest rokiem przestępnym. Najczęściej podobna sytuacja ma miejsce co cztery lata, ale nie zawsze tak się dzieje. To, że dany rok jest "przestępny" znaczy mniej więcej tyle, że do najkrótszego miesiąca dodajemy jeden dzień, a tym samym 2024 nie będzie trwał 365, a 366 dni. Poprzednim takim rokiem był 2020. Wszystko zaczęło się jednak w 1582 roku, gdy papież Grzegorz XIII wprowadził używany do tej pory kalendarz gregoriański. Według niego przestępnymi latami są te, których numeracja jest podzielna przez 4 i niepodzielna przez 100 lub jest podzielna przez 400. Z tej skomplikowanej matematyki wynika jednak, że rok przestępny nie zawsze wypada co cztery lata i zdarzają się wyjątki. W ciągu całej naszej historii odnotowano je kolejno w latach 1700, potem 1800 oraz 1900. Do kalendarza w lutym dodajemy jeden dzień przede wszystkim po to, by zsynchronizować nasze umowne liczenie roku z naturalnie występującym rokiem słonecznym. Inaczej występowałyby rozbieżności, które mogłyby mieć naprawdę spore skutki jeśli chodzi o nasze codzienne życie. Co jednak dokładnie to oznacza?

Dlaczego mamy rok przestępny? Co ile dni Ziemia okrąża Słońce i jaki ma to na nas wpływ?

Rok przestępny to określenie, pochodzące od angielskiej nazwy "Leap Year", oznaczającej "rok przeskoczny". Wielu osobom dodatkowy dzień w lutym kojarzy się z pechem. Konotacje są podobne, jak w przypadku piątku 13-ego. Data uważana jest za nieprzychylną, dlatego bardziej dbamy o swoje bezpieczeństwo i unikamy ryzykownych działań oraz podejmowania ważnych decyzji. W niektórych kulturach przyjęło się, że rok przestępny jest wyjątkowo nieprzyjazny dla par zawierających sakrament małżeństwa. Miałby się on bowiem skończyć rozwodem. Skupiając się jednak na nauce, a nie przesądach wiemy tyle, że gdyby nie było lat przestępnych, to wraz z biegiem czasu znane przez nas cztery pory roku przesuwałyby się stopniowo w kierunku wcześniej występujących miesięcy. 365 dni całego roku to w rzeczywistości liczba zaokrąglona, a okrążenie Słońca zajmuje Ziemi dokładnie 365,242190 dni, czyli innymi słowy, 365 dni 5 godzin 48 minut i 56 sekund. To oczywiście nieco dłużej niż nasz rok kalendarzowy, dlatego w pewnym momencie musi uwzględnić wspomniane ponad 5 godzin. Dlatego też co około cztery lata dodatkowy dzień "przyklejamy" do lutego, który jest najkrótszym miesiącem. Gdybyśmy tego nie robili, to przez okres około 700 lat wyczekiwane przez wielu lato, które na półkuli północnej pojawia się w czerwcu, zaczęłoby występować w grudniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.