Zostaniesz kolejnym Jamesem Bondem? Brytyjska agencja szpiegowska opublikowała zagadkę dla rekrutów

Nie każdy może zostać tajnym agentem. Potencjalni rekruci powinni być nie tylko sprawni fizycznie, ale także posiadać ogromną wiedzę z różnych dziedzin, m.in. z kodowania. Jeśli chcesz spróbować swoich sił, rozwiąż tę zagadkę opublikowaną przez brytyjską agencję wywiadowczą.

Oglądając filmy o Jamesie Bondzie zapewne wiele osób marzyło, by zostać tajnym agentem. Życie pełne przygód i sensacji z misją ratowania świata może być bardzo ekscytujące, choć niebezpieczne. Największa brytyjska agencja wywiadowcza Government Communications Headquarters (GCHQ) postanowiła jednak dać komuś tę szansę. 

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Kto może zostać szpiegiem? Agencja wywiadowcza szuka nowych pracowników

Choć chętnych na to stanowisko zapewne jest wielu, nie każdy może zostać tajnym agentem służb specjalnych. By wyselekcjonować najbardziej odpowiednich kandydatów, agencja GCHQ wystawiła nietypowe ogłoszenie rekrutacyjne. Zostało ono umieszczone w popularnym serwisie LinkedIn, przeznaczonym dla osób szukających pracy. 

Rozwiązywanie problemów leży u podstaw naszej działalności. Nasi pracownicy codziennie stawiają czoła najbardziej złożonym wyzwaniom, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Jest to możliwe tylko dzięki połączeniu różnych umysłów - ludzi, którzy widzą rzeczy inaczej lub myślą nieszablonowo

- napisała agencja. W poście zamieszczono kolorową grafikę, w której ukryto 13 elementów reprezentujących litery alfabetu. Po złożeniu ich w całość pojawi się ukryta wiadomość. Zagadkę można znaleźć pod tym linkiem.

Czym zajmuje się tajny agent? Trudne zagadki to codzienność w agencji wywiadowczej

Już w ciągu kilku godzin od opublikowania zagadki w komentarzach pojawiła się masa odpowiedzi. Setki osób próbowało odgadnąć ukryte hasło, ale tylko nielicznym się to udało. Następnego dnia agencja opublikowała poprawną odpowiedź. Brzmiała ona "Journey to GCHQ" czyli "Podróż do GCHQ". Agencja wyjaśniła także, które elementy obrazka odpowiadały poszczególnym literom.

  • J - Julia (z alfabetu fonetycznego) w oknie
  • O - Butelka wody z francuską flagą (eau)
  • U - owca na drodze
  • R - Romeo (z alfabetu fonetycznego) patrzący w górę na Julię
  • N - Kalendarz reprezentuje miesiąc listopad (z alfabetu fonetycznego)
  • E - Para rąk wyłaniająca się z budynku wyświetla E w brytyjskim języku migowym
  • Y - Czerwone bębny na maszynie w telewizorze reprezentują Y w alfabecie Braille'a.
  • T - Filiżanka herbaty w oknie kawiarni (t jak "tea")
  • O - podświetlone kreski na drodze reprezentują O w alfabecie Morse'a
  • G - Golfista (z alfabetu fonetycznego)
  • C - Morze
  • H - Hotel (z alfabetu fonetycznego)
  • Q - kolejka samochodów

Do rozwiązania zagadki potrzebna była specjalna wiedza głównie z historii i znajomości różnych systemów kodowania.

Dla nas oznacza to przyciąganie ludzi o różnym pochodzeniu, różnym doświadczeniu, różnych spostrzeżeniach, różnej wiedzy i tworzenie zespołu, w którym każdy z nas może odegrać swoją rolę. Dla nas jasne jest, że różnorodność ma kluczowe znaczenie. Wyruszamy więc w podróż, aby upewnić się, że docieramy i łączymy się z ludźmi, którzy nigdy nie myśleli o pracy z nami. A dzisiaj uruchamiamy LinkedIn jako sposób na zaprezentowanie nieco więcej pracy, którą wykonujemy i niektórych niesamowitych ludzi, którzy pracują w GCHQ

- powiedziała Anne Keast-Butler, dyrektorka GCHQ, cytowana przez serwis CNN

Więcej o: