Przebiśniegi, będące nieodzownym symbolem nadchodzącej wiosny, już dawno zaszczyciły nas swoją obecnością. Ptaki również nie pozostają dłużne i coraz częściej podśpiewują radośnie, dając wszystkim znać, że czas wybudzić się z zimowego snu. Wielu z nas uwielbia czas, w którym wszystko na nowo budzi się do życia. Kiedy początek wiosny? To zależy, o którą pytacie. Oto daty kalendarzowej, fenologicznej i astronomicznej wiosny.
Na ogół niewiele osób zaprząta sobie głowę wiosną astronomiczną, której rozpoczęcie jest uwarunkowane wystąpieniem równonocy wiosennej. Na czym polega to zjawisko? Słońce przecina punkt Barana - inaczej mówiąc - przechodzi przez równik. Najczęściej dzieje się to pomiędzy 19 a 21 marca. W 2024 roku wiosnę astronomiczną będziemy mogli przywitać 20 marca w środę, o godzinie 04:07. Powszechnie przyjętym dniem celebrowania kalendarzowej wiosny jest 21 marca. To właśnie wtedy pożegnamy się z zimą poprzez symboliczne zatapianie Marzanny i rozpoczynamy radosne oczekiwanie cieplejszych dni. Kiedy w takim razie mamy do czynienia z pierwszym dniem fenologicznej wiosny? Na pytanie o rozpoczęcie wiosny fenologicznej nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ ten rodzaj wiosny definiuje się poprzez zmiany zachodzące w przyrodzie, które dostrzegamy gołym okiem. Pierwsze zielone liście, śpiewające ptaki, kwitnące kwiaty – to wszystko jest oznaką, że fenologiczna wiosna jest już z nami.
Do tej pory w Polsce wiosna astronomiczna oraz kalendarzowa rozpoczynały się tego samego dnia, czyli dokładnie 21 marca. Jednak z czasem, który zbliża nas do zakończenia XX w., data astronomicznego rozpoczęcia się wiosny uległa zmianie i przypada na dzień 20 marca. Naukowcy uważają, że do roku 2047 wszystkie wiosny astronomiczne będą obchodzone 20 marca. Zmiana nastąpi w 2048 roku - wtedy rozpoczniemy ten cudowny okres 19 lub 20 marca. Na ponowne zjednanie się dat, w których astrologia i kalendarz będą przemawiać jednym głosem, poczekamy do roku 2102. A to wszystko w wyniku ruchomego punktu Barana.