Wielkanocna palma: Panie z koła gospodyń wiejskich nigdy nie zapominają o tych dodatkach. To podstawa

Jak przygotować wielkanocną palmę? Z pewnością należy unikać suszonych roślin. Wiosna to czas, kiedy wszystko rozkwita, więc bez najmniejszego problemu znajdziemy potrzebne elementy do utworzenia przepięknej ozdoby. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich podpowiadają, jak przygotować ten symbol męczeństwa Chrystusa.

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Jednak zanim do nich przejdziemy, siedem dni wcześniej obchodzona jest w kościele tzw. Niedziela Męki Pańskiej, nazywana również Niedzielą Palmową. W ten dzień katolicy udają się do kościoła, trzymając w ręku palmę - wiązankę złożoną z żywych i suszonych roślin, ubogaconą innymi elementy, które nie są roślinami - ma to na celu dodać jej jeszcze większej szykowności i elegancji.

Zobacz wideo Tak Halejcio ozdobiła dom na Wielkanoc

Kiedy Niedziela Palmowa i jak się do niej przygotować?

W 2024 roku Niedziela Palmowa wypada 24 marca, czyli dokładnie tydzień przed świętami Wielkanocnymi. W tym okresie odbywają się konkursy na najpiękniejszą i największą palmę, które cieszą się sporą popularnością wśród kobiet będących członkiniami kół gospodyń wiejskich. To właśnie dzięki nim tradycja samodzielnego przygotowania palm wielkanocnych jest wciąż żywa. W dzisiejszym świecie mało kto ma czas, aby usiąść i przygotować swoją autorską palmę. Przeważnie jest ona kupowana na moment przed wejściem do kościoła. Na szczęście na terenach województwa małopolskiego i podkarpackiego panie z kół gospodyń wiejskich znajdują czas na przygotowanie żywych palm, jednocześnie starając się przekazać swoją wiedzę na ten temat młodemu pokoleniu.

Na terenach województwa małopolskiego, w podkrzeszowskich wsiach, są ustalone konkretne zasady dotyczące konstruowania wielkanocnych palm. Panie z tamtejszych kół gospodyń do robienia tych świątecznych wiązanek przygotowują się przez cały sezon. Polega to na gromadzeniu naturalnych materiałów, którymi obdarza nas natura. Podstawą naturalnej palmy w wioskach Łany oraz Ostrężnica są gałązki drzew oraz krzewów. Najlepiej, żeby były to; leszczyna, wierzba, jałowiec, głóg, dereń, a także cyprys. W tym zestawieniu nie powinno również zabraknąć bazi.

Palma wielkanocna - jak zrobić? Podpowiadamy, jakich materiałów należy użyć

Dobór materiałów, z których będzie powstawała wielkanocna palma, nie może być przypadkowy. Według ludowych wierzeń każdy element jest przemyślany, a poszczególne rośliny mają swoje znaczenie. Gałązki trzciniaka to nawiązanie do męki Chrystusowej. Len symbolizuje szaty Jezusa, a jałowiec - gwoździe. Znajdujący się w palmie głóg to odniesienie do korony cierniowej, natomiast wicie brzozowe przedstawiają biczowanie. W tym zestawieniu symbolem nadziei, którą w swoim sercu nosiła Maryja, jest leszczyna. Jak już wspomnieliśmy, bazie również są istotnym elementem całej konstrukcji. Pełnią one funkcję ochronną nad dobytkiem gospodarza, oraz pomagają w pokonywaniu różnych schorzeń. Jeśli już posiadamy wszystkie rośliny, które powinny znaleźć się w wielkanocnej wiązance, możemy przystąpić do jej tworzenia. Tutaj mamy dobrą wiadomość dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w zadaniach manualnych. Te zdolności nie są nam potrzebne przy robieniu palmy - wystarczy odrobina cierpliwości oraz czasu.

Najistotniejsze jest przygotowanie solidnego stelaża. W tej roli bardzo dobrze odnajdzie się leszczynowy kij, może to być również wierzba lub sosna. Po przygotowaniu solidnej podstawy przechodzimy do dobierania roślin, które przymocowujemy za pomocą drucika florystycznego. Kiedy połączymy wszystkie elementy, możemy przejść do przyozdabiania palmy np. kolorową bibułą. W tej kwestii nie ma żadnych wytycznych – dajmy się ponieść własnej wyobraźni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.