Słowacka firma zajmująca się gospodarką odpadów postanowiła wdrożyć nowy, innowacyjny sposób recyklingu niedopałków papierosów. Poza skrupulatnym zbieraniem wszelkich pozostałości po palaczach zaplanowała także wykorzystać je do budowy dróg. Pierwszy taki asfalt powstał już w miejscowości Żar nad Hronem. Teraz stolica kraju chce rozpocząć podobne działania na znacznie większą skalę.
Wyrzucane na ziemię niedopałki papierosów są nie tylko nieestetyczne, ale również wyjątkowo szkodliwe dla otaczającej nas przyrody. Poza tym, że przez nieuwagę niechlujni palacze mogą wywołać pożar, to jeszcze filtry wykonane z octanu celulozy, zawierające toksyczne substancje, nie ulegają rozkładowi. Powolne zatruwanie nie tylko siebie, ale i środowiska może być tragiczne w skutkach. Na częściowe rozwiązanie problemu śmiecenia wpadła firma Odvoz a Likvidácia Odpadu ze Słowacji. Pracujące w stolicy osoby - zajmujące się gospodarką odpadami - postanowiły zbierać niedopałki, by ponownie je wykorzystać. Poza sprzątaniem ulic przedsiębiorstwo ogłosiło rozstawienie w Bratysławie specjalnych pojemników na niedopałki podczas wszelkich wydarzeń publicznych.
Jeśli uczestnicy festiwalu, biegu, targu lub innej miejskiej imprezy wrzucą niedopałki papierosów do specjalnego pojemnika, przełoży się to nie tylko na czystsze środowisko, lecz także na materialny odzysk tego rodzaju odpadów.
- zapowiedziała pracownica firmy, Martina Čechová, będąca zarazem kierowniczką do spraw gospodarki cyrkularne. Firma Odvoz a Likvidácia Odpadu we współpracy z Urzędem Miasta stolicy Słowacji oraz przedsiębiorstwami SPAK-EKO i EcoButt planują z pozyskanego surowca budować nowe drogi. To innowacja na skalę światową.
Okazuje się, że filtr z niedopałków papierosów stworzony jest z włókien, które można ponownie wykorzystać jako domieszkę do asfaltu. W związku z tym, że nie są one biodegradowalne, można stworzyć z nich coś całkiem nowego, a do tego bardziej pożytecznego. Innowacyjna technologia została już przetestowana w Słowacji, w miejscowości Żar nad Hronem. Powstała ta nawierzchnia, będąca pierwszą na świecie drogą z niedopałków papierosów. Wszystko wskazuje na to, że pomysł firmy Odvoz a Likvidácia Odpadu jest prawdziwą, ekologiczną rewolucją. Odpadki, które będą kolektywnie zbierane w Bratysławie, zostaną wykorzystane na budowę dróg najprawdopodobniej w okolicach stolicy. Być może jednak projekt "rozleje się" na cały kraj, a inne państwa wezmą z niego przykład? Byłby to wielki krok w stronę zadbania o środowisko naturalne, w dodatku, że mało kto ma świadomość, jak wielką krzywdę wyrządzają wyrzucane niedopałki.
Filtry z wypalonych papierosów są bardzo toksyczne przede wszystkim dlatego, że zawierają dużą ilość smoły oraz metali ciężkich, które szybko przedostają się do gleby oraz źródeł wody. Stwarzają także ogromne zagrożenie dla fauny i flory. Sam rozkład zaś może trwać nawet kilka dekad. Biorąc pod uwagę ilość wyrzucanych odpadków, problem jest naprawdę poważny. Warto wiedzieć także, że papierosy intensywniej wydzielają szkodliwe związki chemiczne wraz ze wzrostem temperatury. Jeśli więc pozostawimy latem resztki w popielniczce, rakotwórcze substancje mogą osadzać się na pobliskich ścianach i materiałach. Wdychane natomiast będą miały równie negatywne skutki, jak podczas biernego palenia. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy chcieli bezwiednie wyrzucić niedopałek na ziemię. Zawsze znajdzie się w pobliżu śmietnik, który nawet nieznacznie pozwoli uratować środowisko naturalne. Jeśli mamy taką możliwość, podnośmy pozostawione przez innych niedopałki.