Polska zalicza "glow up". ONZ ujawniło ranking najszczęśliwszych krajów na całym świecie

Najszczęśliwszy kraj na świecie obronił swój tytuł już siódmy raz z rzędu. Nowy ranking World Happiness Report powstał na zlecenie samego ONZ. I choć trudno mówić o zaskoczeniach, jeśli chodzi o liderów rankingu, Polska zaliczyła mimo wszystko niewielki "glow up".

Dokładnie 20 marca 2024 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia, po raz kolejny już mieliśmy okazję poznać listę najszczęśliwszych krajów na świecie. World Happiness Report powstał przy współpracy Gallup, Oxford Wellbeing Research Centre oraz Sieci ONZ do spraw rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jak wypadła Polska? Choć jest odrobinę lepiej, daleko nam jeszcze do podium.

Zobacz wideo Wiadomości Fiński sposób na bezdomność: mieszkania zamiast schronisk

World Happiness Report 2024: Finlandia po raz kolejny na szczycie podium

Tak, dobrze czytacie, już po raz siódmy na szczycie rankingu World Happiness Report figuruje Finlandia. I choć z pewnością moglibyśmy się sami doszukiwać pozytywnych aspektów życia w tym kraju, raport daje nam je na tacy. Ojczyzna Finów wyróżnia się na tle innych krajów przede wszystkim postawą społeczeństwa, świetną opieką zdrowotną, systemem edukacji, a także godnymi zarobkami.

Okazuje się, że Finlandia jest dość bogata w różne zasoby. Liczą się nawet takie aspekty, jak oddanie zgubionego na ulicy portfela, społeczeństwo pomagające sobie nawzajem na co dzień, bardzo wysoka jakość  i powszechna dostępność opieki zdrowotnej i edukacji – więc każdy mniej więcej zaczyna z tego samego pułapu

- mówi John Helliwell, założyciel i redaktor World Happiness Report, w oświadczeniu prasowym.

Obronienie tytułu lidera po raz siódmy jest w rzeczywistości nie lada wyczynem. Wiedzieć trzeba bowiem, że ranking przygotowywany jest na podstawie ogólnokrajowych ankiet obejmujących mieszkańców z aż 140 krajów. Państwa były profilowane poprzez analizę sześciu zmiennych:

 • PKB na mieszkańca,
 • oczekiwana długość życia w dobrym zdrowiu,
 • wolność,
 • wsparcie społeczne,
 • postrzeganie korupcji,
 • hojność.

Kraje uszeregowano, biorąc pod uwagę średnią oceny życia z trzech ostatnich lat. W tym roku obejmuje zatem lata 2021-2023.

Polska w raporcie najszczęśliwszych krajów na świecie. Pniemy się po zwycięstwo

Z pewnością wielu i wiele z was zastanawia się, jak w rankingu World Happiness Report wypadła Polska. Na szczęście, niesiemy dobre informacje. Na tegorocznej liście zajęliśmy 35. miejsce, co udowadnia, że w naszym kraju żyje się trochę lepiej, niż jeszcze parę lat temu. W poprzednim zestawieniu uplasowaliśmy się na 39. miejscu. A zatem przemy do przodu.

Najszczęśliwsze kraje na świecie. Przedstawiamy pełną listę

Wśród 20 najszczęśliwszych krajów na świecie World Happiness Report znalazły się:

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Szwecja
 5. Izrael
 6. Holandia
 7. Norwegia
 8. Luksemburg
 9. Szwajcaria
 10. Australia
 11. Nowa Zelandia
 12. Kostaryka
 13. Kuwejt
 14. Austria
 15. Kanada
 16. Belgia
 17. Irlandia
 18. Czechy
 19. Litwa
 20. Wielka Brytania
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.