"Polskie skorpiony" już rozeszły się po Polsce. Uważaj. Ochoczo wchodzą do domów i mieszkań

Wiosna zawitała do naszego kraju, więc wraz z ociepleniem lada moment zaczną pojawiać się owady i inne stworzenia budzące niepokój. Część z nich dała już o sobie znać. Mowa o "polskich skorpionach", które posiadają jad. Czy jest jednak się czego bać?

W ostatnich dniach w wielu polskich domach zaczyna narastać niepokój związany z pojawieniem się tajemniczych stworzeń, które do złudzenia przypominają skorpiony. Rozprzestrzeniają się stosunkowo szybko i niestety niechętnie opuszczają  mieszkania. To wzbudza obawy, które są zrozumiałe, jednak czy faktycznie jest się czego bać i czy pojawiające się zwierzęta są niebezpieczne dla człowieka?

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Zaleszczotki: Tajemnicze stworzenia w polskich domach. Wyglądają jak małe skorpiony

W ostatnich tygodniach wiele osób decydowało się na generalne porządki w domu. Jak wiadomo, podczas takich czynności można natknąć się na niechcianych gości w postaci robaków czy owadów. Jeśli więc sprzątając, zauważyłeś nieznane ci stworzenie podobne do skorpiona, może to oznaczać, że w mieszkaniu rozprzestrzeniły się zaleszczotki. Małe pajęczaki na naszej planecie istnieją już od ponad 400 milionów lat, oznacza to więc, że są to zwierzęta starsze nawet od dinozaurów.

Zaleszczotki to rząd niewielkich, bo mierzących zazwyczaj kilka milimetrów pajęczaków. Są drapieżnikami polującymi na niewielkie bezkręgowce. Przypominają miniaturowe skorpiony, ale na końcu odwłoka nie posiadają kolca jadowego. Spotkamy je pod kamieniami, w ściółce i na grzybach w lasach, ale również w pobliżu człowieka [...]

- informowało Nadleśnictwo Baligród na Facebooku. Małych rozmiarów zaleszczotek na pierwszy rzut oka wygląda groźnie, nie oznacza to jednak, że jest niebezpieczny dla człowieka. Wręcz przeciwnie, może zdziałać wiele dobrego. 

Pseudoskorpiony w polskich domach. Stworzenia mogą być bardzo pożyteczne

Jeśli spotkasz zaleszczotka, nie musisz się bać, ponieważ stworzenie nie zrobi ci krzywdy, a jad nie jest trujący dla człowieka. Najczęściej w domach przebywa jesienią i zimą, lecz zdarza się również, że pojawia się nawet wiosną oraz latem.

Ulubionym miejscem zaleszczotka są drewniane regały z książkami. Posiadając więc bogatą bibliotekę w mieszkaniu, warto co jakiś czas sprawdzić, czy ktoś czasami nie ingeruje w wygląd mebli oraz samych egzemplarzy. Może się jednak zdarzyć, że zaleszczotek, choć będzie przebywał między książkami, to w ogóle ich zniszczy. Bardzo często stworzenia tego typu żywią się molami, pluskwami czy wszami, więc w takim wypadku okazują się pożyteczne. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA