Transmisje Mszy Świętych Wielkanoc 2024. Jeśli nie możesz iść do kościoła, obejrzyj Triduum online

Znajdujemy się w okresie Wielkanocnym. Już w tę niedzielę 31 marca 2024 roku będzie miało miejsce największe święto kościoła katolickiego. Zdarza się, że nie każdy ma możliwość uczestniczenia w obrzędach Wielkanocnych. Podajemy więc listę transmitowanych Mszy Świętych.

Od czasu pandemii popularne stało się transmitowanie Mszy Świętych online. Wiele kościołów, aby dać możliwość swoim wiernym uczestnictwa w  Eucharystii, zakładało kamery i udostępniało obraz z kościoła. Przed nami najważniejsze z wydarzeń kościoła katolickiego - Wielkanoc, która zaliczana jest do świąt nakazanych. Oznacza to, że każda osoba wierząca powinna czuć się zobowiązana do uczestniczenia we Mszy Świętej. Zdarza się jednak, że jesteśmy pozbawieni tej możliwości - chociażby ze względów zdrowotnych. Wtedy z pomocą przychodzą transmisje.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

Triduum Paschalne - transmisja. Na jakich kanałach można oglądać.

W skład Triduum Paschalnego wchodzi Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota, w trakcie trwania których w kościele odbywają się szczególne obrzędy związane z męką, śmiercią oraz Zmartwychwstaniem Jezusa. Gdzie możemy obejrzeć transmisje z tych wydarzeń?

W Wielki Piątek czcimy mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W ten dzień nie odprawia się Mszy Świętej, ponieważ "nie ma wśród nas Chrystusa". W ramach Eucharystii odprawiane jest za to nabożeństwo, w trakcie trwania którego czyta się czytania i śpiewa psalmy. Transmisje tych wydarzeń w telewizji możemy oglądać na kanałach:

  • TVP2 o godzinie 17:05 - Wielkopiątkowe nabożeństwo luterańskie ze Świdnicy
  • TVP1 o godzinie 21:05 - Uroczysta Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka.

Na Polsacie o godzinie 20:05 będzie transmitowany koncert z Kalwarii Zebrzydowskiej, zatytułowany "Pasja. Misterium Męki Pańskiej"

Wielka Sobota słynie ze święconek. W ten dzień wierni idą do kościoła z koszyczkami wypełnionymi pokarmami, które według tradycji spożywa się na śniadaniu Wielkanocnym. Oprócz tego wieczorem w kościołach odbywa się Msza Wigilii Paschalnej, która zwiastuje nadejście Zbawiciela. Kanał TVP1 w ten dzień będzie transmitować orędzie wielkanocne abpa Tadeusza Wojdy o godzinie 20:00.

Transmisja Mszy Świętej - Wielkanoc 2024. Gdzie będzie transmitowana Eucharystia

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najuroczystszy dzień kościoła katolickiego. Jak już wspomnieliśmy, jest to święto nakazane. Jednak jeśli nie macie możliwości uczestniczenia we Mszy Świętej, transmisje będą się odbywały na takich stacjach jak:

  • TVP1 - Transmisja mszy świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, godzina 7:00
  • TVP Polonia - Transmisja mszy świętej i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu, godzina 9:55
  • TV Trwam - Transmisja mszy świętej z Placu św. Piotra w Watykanie, godzina 10:00

W drugi dzień świąt - Poniedziałek Wielkanocny - transmisja Mszy Świętej odbędzie się na kanale pierwszym Telewizji Polskiej, o godzinie 7:00. Warto również sprawdzić, czy nasze lokalne parafie nie udostępniają transmisji na swoich lokalnych mediach typu YouTube.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.