Bezpłatna komunikacja miejska w kolejnym polskim mieście. Zmiany obowiązują od 1 kwietnia

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów w niektórych miastach w Polsce jest rozszerzona na wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku. Ich grono właśnie się powiększyło o miejscowość w województwie zachodniopomorskim. Zmiany weszły w życie 1 kwietnia, choć na jeden szczegół musimy uważać.

Korzystanie z transportu publicznego wiąże się z wieloma korzyściami. Należą do nich także niższe koszty, zwłaszcza wtedy, gdy opłaty nie są pobierane w ogóle. Darmowa komunikacja miejska w Wałczu zapowiadana była już od jakiegoś czasu, o czym informowaliśmy w poprzednim artykule. Teraz w końcu stało się to faktem i od wczoraj (1 kwietnia 2024 roku) wałczanie cieszą się bezpłatnymi przejazdami. 

Zobacz wideo Brzoska o jeżdżeniu komunikacją miejską. "Od małego oszczędzam na wszystkim"

Kto jest zwolniony z opłat komunikacji miejskiej? Tu za darmo pojedzie prawie każdy, ale są wyjątki

Jak dowiadujemy się ze strony Zakładu Komunikacji Miejskiej w Wałczu, z dniem 1 kwietnia zostały wprowadzone bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na obszarze Gminy Miejskiej Wałcz. Jednocześnie należy podkreślić, że nie dotyczy to tras podmiejskich, o czym przypomina "Gazeta Wałecka". Pomijając te wyjątki, pasażerowie nie muszą martwić się o wydatki na bilety i późniejsze kontrole. Zniesienie opłat ma przyczynić się do zwiększenia liczby pasażerów. Z tego względu trwają też prace nad optymalizacją połączeń, dostosowaniem długości tras, a także dodaniem kolejnych przystanków. W dalszej perspektywie natomiast omawiane zmiany mają mieć korzystny wpływ na środowisko i atrakcyjność regionu.

Darmowa komunikacja miejska w Wałczu ma przyczynić się do poprawy ruchu drogowego w mieście. Więcej pasażerów autobusów to mniejsze korki i wolne miejsca parkingowe dla kierowców, którzy pozostaną przy samochodach. Czystsze powietrze ma z kolei wpłynąć korzystnie na turystyczno-rekreacyjną stronę Wałcza. Co więcej, portal transport-publiczny.pl przypomina, że miasto ma wprowadzić osiem nowych autobusów elektrycznych, z czego część pojawi się na trasach już w kwietniu. Jakie są jednak realne szanse na sukces tego przedsięwzięcia?

W jakich miastach jest darmowa komunikacja miejska? Imponujące wyniki osiągane po zniesieniu opłat

Przy podejmowaniu omawianej decyzji brano pod uwagę dane z innych miast, gdzie funkcjonowała darmowa komunikacja. "Gazeta Wałecka" powołuje się na analizy przytaczane przez prezesa ZKM w Wałczu - Marka Wizy - według których po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w Kaliszu w pierwszym kwartale ubiegłego roku liczba pasażerów zwiększyła się z 25,5 do 110 tysięcy pasażerów, a w Giżycku w I i II kwartale 2023 roku odnotowano wzrost z 20 do 42 tysięcy pasażerów. Dla samego Wałcza prognozuje się wzrost o nawet 300-400 proc. Inne polskie miasta z bezbiletową miejską komunikacją to m.in. Lubin, Szczecinek, Konin, Bolesławiec, Ząbki, Otwock, Mińsk Mazowiecki, Radomsko czy Starachowice.

Więcej o:
Copyright © Agora SA