W pewnym momencie w życiu każdy z nas marzy o tym, by znaleźć na ziemi takie miejsce, które będzie idealne do życia pod każdym aspektem. Czy to możliwe? Według badań, które zostały przeprowadzone przez portal Businessinsider.pl, nawet w Polsce istnieje miasto spełniające oczekiwania sporej części społeczeństwa. Gdzie więc Polakom żyje się najlepiej? Pierwsza pozycja podium zaskoczyła wielu.
Ranking najlepszych miast do życia w Polsce, który ukazał się na przestrzeni kilku dni w sieci, zaskoczył wielu. Dziennikarze i analitycy z portalu Businessinsider.pl brali pod uwagę wiele czynników, analizując 16 miast wojewódzkich. Zwrócono uwagę między innymi na zarobki, dostęp do lekarzy, przestępczość, czyste powietrze czy koszt mieszkań.
Zaczniemy od trzeciego miejsca na podium, które powędrowało do dwóch miast. Poznań oraz Gdańsk uzyskały identyczną liczbę punktów. Co ciekawe, porównując ranking z tym z poprzedniego roku, można zauważyć, że na przykład stolica Wielkopolski spadła z pierwszego miejsca na trzecie. Przyczyną tego zjawiska jest pogorszenie się jakości powietrza oraz zmniejszenie dostępności mieszkań. W przypadku Gdańska sprawa przedstawia się nieco inaczej, ponieważ tutaj mamy skok na wyższe miejsce, głównie dzięki polepszeniu się jakości powietrza.
Drugie miejsce powędrowało do Lublina, który w poprzednim rankingu znalazł się na pozycji 10. Mocną stroną miasta jest między innymi łatwy dostęp do lekarzy oraz niska przestępczość. Jak wygląda pierwsze miejsce podium? Jaka miejscowość w tym roku nosi miano najlepszej do życia w Polsce?
Pierwsze miejsce w rankingu należy do Olsztyna, czyli pięknej stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. W poprzednim roku miasto znalazło się na 4. pozycji, więc to naprawdę duży przeskok. W metropolii doceniono między innymi dostępność mieszkań i relację między ich ceną a zarobkami oraz poziom bezpieczeństwa. Jakość powietrza jest stosunkowo dobra, lecz są miasta, w których jest o wiele lepsza. Co jest jednak największym problem zwycięskiej miejscowości? Okazuje się, że na słabym poziomie działa tam służba zdrowia, ponieważ dostępność lekarzy jest niska.
Najgorszym miastem ze wszystkich okazał się jednak Białystok, zajmując 16. miejsce, a tuż przed nim znalazło się Opole, Kielce oraz Kraków. Wielu ciekawi z pewnością, na której pozycji w tym roku uplasowała się stolica naszego kraju. W poprzednim rankingu Warszawa zajęła 14. pozycję, a dziś może pochwalić się awansem. Stolica ma siódme miejsce, a największym problemem nadal są mieszkania oraz jakość powietrza.