Gdy jesteśmy świadkami bądź ofiarami niebezpiecznych sytuacji, należy niezwłocznie wezwać odpowiednie służby. Pomocy można szukać nie tylko u policjantów czy pod numerem alarmowym, ale także u funkcjonariuszy odpowiadających za dany teren. Jeśli do napaści dochodzi na dworcu lub stacji kolejowej, o interwencję należy prosić Straż Ochrony Kolei. To właśnie oni kilka dni temu ujęli sprawcę ataku, do którego doszło na stacji Poznań Główny.
We wtorek 2 kwietnia 2024 roku na terenie dworca kolejowego w Poznaniu doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. W godzinach wieczornych agresywny mężczyzna zaatakował nagle 22-letnią kobietę. Jak podano na stronie Straży Ochrony Kolei, poszkodowana schodziła wówczas po schodach z peronu piątego do tunelu.
30-letni sprawca kopał kobietę w dolne części ciała i usiłował zepchnąć ze schodów. Cały czas używał wulgarnych i obraźliwych słów w jej kierunku. Na miejsce wezwano patrol Policji. Poszkodowana 22-latka odmówiła pomocy lekarskiej
- relacjonował insp. Piotr Żłobicki na oficjalnej stronie SOK.
Funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu, którzy akurat patrolowali teren dworca, od razu ruszyli kobiecie na pomoc. Udało im się ująć agresora, na miejsce wezwano także policję. Jak się później okazało, sprawcą jest mieszkaniec Nowego Tomyśla, miasta oddalonego od Poznania o około 70 km. Mężczyzna został oddany w ręce policji.
Został przekazany do dyspozycji funkcjonariuszy z Komisariatu Policji Poznań-Wilda, którzy wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia, a przede wszystkim motywy działania sprawcy. Policjanci ustalają również, czy ten sam mężczyzna jest sprawcą podobnych zdarzeń, które miały miejsce w ciągu kilku ostatnich dni na terenie dworca kolejowego w Poznaniu
- napisał inspektor Żłobicki.
Straż Ochrony Kolei to formacja działająca na podstawie przepisów o transporcie kolejowym. Do zadań funkcjonariuszy należy m.in. kontrola przestrzegania przepisów obowiązujących na danym terenie, ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, a także gromadzenie i analiza danych o zjawiskach zagrożenia osób i mienia.