Zamiast chodnika tysiąc roślin. Prace zakończono. Spacer w tym miejscu wkrótce będzie jak z bajki

Co daje nam zieleń w mieście? Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o ładny wygląd, choć względy estetyczne też są ważne. O wszystkich zaletach miejskiego zieleńca przekonają się niebawem mieszkańcy jednego z polskich miast, gdzie właśnie zakończyły się ważne prace. Teraz resztą zajmie się natura.
Dzielnica Wrzeszcz w Gdańsku już pod tzw. rozbruku (zdj. ilustracyjne)
Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Coraz więcej miast w Polsce zwraca uwagę na problem braku zieleni w przestrzeni miejskiej. W związku z tym podejmowane są decyzje o zastąpieniu szarych, betonowych krajobrazów drzewami, krzewami, trawami i kwiatami. Na taką inwestycję postawił również Gdańsk, a metamorfozę przeszła aleja Grunwaldzka na odcinku przebiegającym przez Wrzeszcz. "Rozbrukowano" około 300 metrów kwadratowych chodnika, a na powstałej w ten sposób przestrzeni pojawiły się rośliny.

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Dzielnica Wrzeszcz w Gdańsku już pod tzw. rozbruku. Posadzono prawie tysiąc roślin

Jak donosi portal gdansk.pl, we Wrzeszczu zakończyły się już prace, które trwały mniej więcej dwa tygodnie. Chodzi dokładnie o odcinek od budynku Poczty Polskiej w kierunku centrum handlowego "Manhattan". Usunięto z niego beton i kostkę chodnikową, otrzymując miejsce na posadzenie 985 bylin i krzewów. Dominującym kolorem ma być różowy i jego odcienie. Jeśli zaś chodzi o konkretne gatunki, to są tu przede wszystkim róże okrywowe, trzciniaki ostrokwiatowe i bodziszki kanabryskie, choć znajdzie się też czarny bez Gerda, hortensja bukietowa i cis pośredni. Koszt przeprowadzonej inwestycji to 300 tysięcy złotych, przy czym obejmuje to usunięcie i utylizację betonu, nowe obrzeża chodnika, wykonanie wysepek do parkowania samochodów, a także zakup samych roślin. Za "rozbruki" na alei Grunwaldzkiej odpowiadały dwie miejskie jednostki: Gdańskie Wody i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Warto dodać, że projekt jest kontynuacją działań z 2021 roku, kiedy to na tym samym odcinku posadzono 15 miłorzębów dwuklapowych ze środków Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Co jednak zyskają dzięki temu mieszkańcy okolicy, poza atrakcyjną trasą do spacerów? Okazuje się, że zalet jest całkiem sporo.

Co oznacza zieleń w mieście? Gdańszczanie już wkrótce odczują korzyści inwestycji

Prace we Wrzeszczu należą do działań wpisanych do programu "Zielone Miasto" w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 plus. Jego celem jest nie tylko poprawa estetyki miasta, lecz także retencji wody. Dzięki obniżonym i specjalnie wyprofilowanym krawężnikom część wody deszczowej będzie spływała z chodników do zieleńca. To odciąży tradycyjną sieć kanalizacyjną, a przy okazji obniży koszty związane z nawadnianiem roślin. Ponadto magazynowana w glebie woda tworzy korzystny mikroklimat, co gdańszczanie docenią zwłaszcza latem w upalne dni, ponieważ temperatura we Wrzeszczu będzie znacząco niższa.

Więcej o: