Do całkowitego zaćmienia Słońca pozostały zaledwie trzy dni. To wyjątkowe zjawisko będzie można zaobserwować na niebie już w poniedziałek, 8 kwietnia 2024 roku. Jak informują eksperci, tym razem Księżyc znajduje się w idealnym położeniu, by zasłonić tarczę słoneczną. Jego cień przewędruje przez Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę, co oznacza, że to właśnie w tych miejscach zaćmienie będzie najlepiej widoczne.
Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Meksyku, USA i Kanadzie. Jego linia ma przebiec przez centralny Meksyk, południowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych i zachodnie wybrzeże Kanady. W związku z tym wyłącznie w tych rejonach tarcza Księżyca całkowicie najdzie na Słońce, w skutek czego je zasłoni. Na samym początku zjawisko będzie możliwe do zaobserwowania na Oceanie Spokojnym, w pobliżu wysp Kiribati. Około godziny 12:00 lokalnego czasu, a więc około godziny 20:00 w Polsce, całkowite zaćmienie będzie widoczne w Meksyku, gdzie ma potrwać niemalże pięć minut. Natomiast po godzinie 13:30 nawiedzi Teksas w USA. Później zawita między innymi w Nowym Jorku, Oklahomie, Arkansas, Ohio oraz Missouri. Na samym końcu dotrze do Kanady, a wtedy pas zaćmienia przebiegnie przez Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Nową Szkocję, Nową Fundlandię i Wyspę Księcia Edwarda. Co ciekawe, w tym czasie w niemal całej Ameryce Północnej będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko ominie wyłącznie Alaskę. Faza całkowitego zaćmienia podczas swojej wędrówki ma stale się skracać, przez co w Kanadzie potrwa już tylko nieco ponad trzy minuty. Gdzie zatem powinniśmy się wybrać, aby mieć największą szansę na obserwację tego niezwykłego zjawiska? Tutaj najważniejsza jest pogoda.
W związku z tym, że zjawisko jest nie lada gratką dla miłośników podniebnych obserwacji, władze Kanady i Stanów Zjednoczonych przewidują prawdziwe oblężenie turystów. Zgodnie z ich przewidywaniami najwięcej odwiedzających może pojawić się w pobliżu Niagara Falls położonym na południu prowincji Ontario. Ma przybyć tam około miliona turystów. Choć to miejsce zostało uznane przez magazyn "National Geographic" za jedną z najlepszych lokalizacji do obserwacji zaćmienia, warto pamiętać, że tamtejsza pogoda potrafi płatać figle. Jeśli tak właśnie będzie, ludzi może czekać niemałe rozczarowania. Niestety, wcale nie lepiej będzie w Teksasie. Wcześniej mówiono, że to właśnie tam warto się wybrać, jednak najnowsze prognozy pogody zmieniły dosłownie wszystko.
Niecały tydzień temu zaczęły pojawiać się długoterminowe modele pogodowe, które w zasadzie zgodnie i - co gorsze - niezmiennie wskazują, że Teksas może być najgorszym miejscem do obserwacji zaćmienia Słońca
- czytamy na facebookowym profilu Z głową w gwiazdach. Do całkowitego zaćmienia jest jeszcze kilka dni, dlatego wciąż możemy spodziewać się pewnych zmian. Jednak na ten moment Teksas jest uznawany za miejsce z najgorszą prognozą pogody na czas zaćmienia. Natomiast najlepsze warunki szykują się na dalekim północnym-wschodzie USA, czyli w Vermont i Maine. Co więcej, coraz lepiej wygląda sytuacja również w Indianie oraz i południowej części Illinois.