Wiosna już oficjalnie dotarła do Polski i spoglądając na dotychczasowe prognozy pogody, można śmiało stwierdzić, że zagościła tu na dobre. Wraz z nią do życia budzi się cała przyroda. Nietrudno więc zauważyć pierwsze pąki na drzewach w parkach i ogrodach. W lasach natomiast pojawia się coraz więcej zwierząt, na przykład jeleni, które szykują się na wiosenny i letni sezon. W jaki sposób? Bez wątpienia oryginalny.
Dokładnie 5 kwietnia 2024 roku w sieci pojawiło się nagranie prosto z lasu, które uwieczniło proces zrzucania poroży przez jelenia. Wideo nakręcił użytkownik platformy YouTube @obserwatorzyprzyrody, a następnie zaczęło pojawiać się również na innych kanałach social mediów.
Na filmie widać okazałego jelenia, który tapla się w błocie. Po zamoczeniu ciała zaczyna ryć dziurę kopytem na podmokłym terenie, aby następnie móc się tam wygodnie położyć. Kolejny krok to gwałtowne kręcenie łbem i zahaczanie porożem o ziemię. Po chwili widać, że poroże odpada, a jeleń szybko ucieka w las. Internauci, którzy widzieli filmik między innymi na Facebooku na stronie Trial Cameras, byli zachwyceni całym widowiskiem.
Świetne. Pierwszy raz widziałam
Coś niesamowitego i pięknego. Sama natura
Super film. Dziękuję, że mogłam to zobaczyć na żywo
Piękna scena
- pisali użytkownicy Facebooka w sekcji komentarzy. Faktycznie spektakl zrzucania poroża to coś wyjątkowego, lecz dlaczego jelenie to robią?
Proces zrzucania poroży przez jeleni można obserwować każdej wiosny na przestrzeni lutego i kwietnia. Zazwyczaj pełni funkcję reprezentacyjną i pozwala samcom demonstrować swoją siłę. Zwierzęta używają go również do walki o samicę z rywalami. Gdy kończy się jednak okres godów, a poziom hormonów spada, jelenie pozbywają się poroża. Niższy poziom testosteronu wpływa na rozpad tkanki kostnej, dlatego cały proces nie jest skomplikowany. Wystarczy, że jeleń zahaczy łbem o ziemię lub drzewo, i poroże po prostu odpadanie, aby w kolejnym sezonie ponownie odrosnąć.
Co ciekawe, w tym okresie w roku w lasach można zauważyć sporo osób, które szukają porzuconych poroży, ponieważ są bardzo cenne. Niektórzy pozostawiają je na przykład w domach jako ozdobę, ale są również osoby, które sprzedają je za niemałe sumy pieniędzy.