Niagara wprowadziła stan wyjątkowy. Pani Basia z Kanady: Dzień zmienił się w noc

8 kwietnia 2024 roku mieszkańcy Ameryki Północnej mieli okazje obserwować rzadkie zjawisko, jakim jest zaćmienie Słońca. Miliony ludzi przybywało do miejsc, które określono jako "najlepszy punkt widokowy". Jednym z nich była Niagara Falls, gdzie w związku z ogromną liczbą turystów ogłoszono stan wyjątkowy.

Miłośnicy astronomii i entuzjaści kosmosu mieli wczoraj nie lada święto. Nad Meksykiem, Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą można było obserwować zaćmienie Słońca. Całkowita faza, kiedy Słońce zostało zasłonięte przez Księżyc, trwała około 4,5 minuty. W sieci roiło się od zdjęć i filmików z tego wydarzenia. Mieszkańcy Meksyku najdłużej mogli się delektować tym wyjątkowym zjawiskiem. W Stanach Zjednoczonych wyczekiwano z ekscytacją, a w Kanadzie… niebo było zachmurzone.

Zobacz wideo Ekspertka: Niewiele osób pyta, jakie wilki tak naprawdę są

Zaćmienie Słońca 2024. Mieszkańcy Kanady wyczekiwali w napięciu

Niestety, w Polsce nie mieliśmy możliwości obserwowania zaćmienia Słońca na własne oczy. Umożliwiało nam to jednak NASA, które na swojej stronie transmitowało cały przebieg tego wydarzenia. Zaćmienie zaczęło się około godziny 21:30 czasu polskiego. W Meksyku, Stanach oraz Kanadzie było to wczesne popołudnie. Uczelnie oraz miejsca pracy zawieszały swoje zajęcia na czas trwania zjawiska.

Zostaliśmy zwolnieni z zajęć, żeby móc obserwować zaćmienie Słońca. Zebrało się mnóstwo osób. Każdy był wyposażony w okulary, które umożliwiały oglądanie całego procesu, ale też robienie zdjęć. Wystarczyło pobrać odpowiednią aplikację, która umożliwiała uchwycenie poszczególnych faz przemieszczania się Księżyca w położeniu do Słońca. Kiedy Słońce było całkowicie zakryte, okulary nie były potrzebne, żeby uchwycić to zjawisko. Całość robiła duże wrażenie

- wypowiedział się dla naszego portalu student Uniwersytetu w Cleveland w stanie Ohio. Poinformował nas również, że tak jak i w Cleveland, tak i w Niagara Falls, zebrała się masa ludzi. Niagara to mała miejscowość, a jej główną atrakcją jest znajdujący się tam wodospad. Na co dzień przybywa do tego miejsca wielu turystów, jednak w związku z zaćmieniem władze postanowiły ogłosić stan wyjątkowy. Przewodniczący lokalnych władz - Jim Bradley - powiedział:

Ma to na celu chronić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i gości oraz chronić naszą infrastrukturę krytyczną w każdym możliwym scenariuszu

- czytamy na portalu forebs.com. Sporo osób stanęło na głowie, aby wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu, jednak natura nie do końca chciała współpracować.

całkowite zaćmienie Słońca
całkowite zaćmienie Słońca archiwum prywatne

Całkowite Zaćmienie Słońca. Na niebie zebrały się chmury, które mogły wszystko zniszczyć

Mieszkanka Kanady podzieliła się z nami swoimi odczuciami związanymi z dniem zaćmienia.

Od rana niebo było zachmurzone, ale mimo wszystko postanowiliśmy zwolnić się szybciej z pracy, żeby móc zobaczyć to zaćmienie. Patrzyliśmy w górę z nadzieją, że uda się coś zauważyć, ale chmur było naprawdę dużo. W ostatnim momencie Słońce wyszło jak na zamówienie. Poczekaliśmy jeszcze chwilę i nagle zrobiło się ciemno, a niebo przybrało granatowe barwy. W momencie dzień zamienił się w noc. Niesamowite doświadczenie

- opowiadała Pani Basia. Osoby biorące udział w tym widowisku opisywały w mediach społecznościowych, że w momencie zaćmienia dało się odczuć spadek temperatury o jakieś 10 stopni. A w czasie kiedy Księżyc pokrył Słońce, poczuli się, jakby był środek nocy. W tym momencie rozbłysnęły się uliczne światła.

zachmurzone niebo w Kanadzie przed zaćmieniem
zachmurzone niebo w Kanadzie przed zaćmieniem archiwum prywatne

Zaćmienie słońca w Polsce. Kiedy przyjdzie kolej na nas?

Na terenie naszego kraju zaćmienie Słońca można było zobaczyć w 1954 roku. Z danych wynika, że następnego możemy się spodziewać w 2135 roku. Jest jednak nadzieja, ponieważ na kontynencie europejskim dojdzie do tego spektakularnego pokazu w sierpniu 2026 roku. Obserwacja będzie możliwa z Hiszpanii, Islandii i części Portugalii. W tym czasie na terenie Polski będziemy widzieli jedynie częściowe zaćmienie. Chcąc zobaczyć na własne oczy zjawisko w pełni, musimy uzbroić się w cierpliwość i zaplanować sobie na ten czas urlop w słonecznej Hiszpanii lub w pozostałych dwóch krajach. Będzie to z pewnością dobrze wykorzystany czas. Zwłaszcza że jako mieszkańcy Ziemi jesteśmy wyjątkowymi szczęściarzami, ponieważ to zjawisko jest widoczne tylko z naszej planety, o czym opowiedział profesor Tomasz Bulik w rozmowie z portalem gazeta.pl

Ciekawostką jest to, że takie zaćmienie można zobaczyć w Układzie Słonecznym tylko na Ziemi. Tylko Ziemia jest w tej sytuacji, że ma naturalnego satelitę - Księżyc, który ma rozmiar kątowy, leciutko większy od słońca. Nigdzie indziej takiej sytuacji nie ma. Znajdujemy się w wyjątkowym miejscu. Gdyby były wycieczki z innych planet na naszą, to właśnie po to, żeby zobaczyć zaćmienie.
Więcej o: