Miłośnicy astronomii i entuzjaści kosmosu mieli wczoraj nie lada święto. Nad Meksykiem, Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą można było obserwować zaćmienie Słońca. Całkowita faza, kiedy Słońce zostało zasłonięte przez Księżyc, trwała około 4,5 minuty. W sieci roiło się od zdjęć i filmików z tego wydarzenia. Mieszkańcy Meksyku najdłużej mogli się delektować tym wyjątkowym zjawiskiem. W Stanach Zjednoczonych wyczekiwano z ekscytacją, a w Kanadzie… niebo było zachmurzone.
Niestety, w Polsce nie mieliśmy możliwości obserwowania zaćmienia Słońca na własne oczy. Umożliwiało nam to jednak NASA, które na swojej stronie transmitowało cały przebieg tego wydarzenia. Zaćmienie zaczęło się około godziny 21:30 czasu polskiego. W Meksyku, Stanach oraz Kanadzie było to wczesne popołudnie. Uczelnie oraz miejsca pracy zawieszały swoje zajęcia na czas trwania zjawiska.
Zostaliśmy zwolnieni z zajęć, żeby móc obserwować zaćmienie Słońca. Zebrało się mnóstwo osób. Każdy był wyposażony w okulary, które umożliwiały oglądanie całego procesu, ale też robienie zdjęć. Wystarczyło pobrać odpowiednią aplikację, która umożliwiała uchwycenie poszczególnych faz przemieszczania się Księżyca w położeniu do Słońca. Kiedy Słońce było całkowicie zakryte, okulary nie były potrzebne, żeby uchwycić to zjawisko. Całość robiła duże wrażenie
- wypowiedział się dla naszego portalu student Uniwersytetu w Cleveland w stanie Ohio. Poinformował nas również, że tak jak i w Cleveland, tak i w Niagara Falls, zebrała się masa ludzi. Niagara to mała miejscowość, a jej główną atrakcją jest znajdujący się tam wodospad. Na co dzień przybywa do tego miejsca wielu turystów, jednak w związku z zaćmieniem władze postanowiły ogłosić stan wyjątkowy. Przewodniczący lokalnych władz - Jim Bradley - powiedział:
Ma to na celu chronić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i gości oraz chronić naszą infrastrukturę krytyczną w każdym możliwym scenariuszu
- czytamy na portalu forebs.com. Sporo osób stanęło na głowie, aby wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu, jednak natura nie do końca chciała współpracować.
Mieszkanka Kanady podzieliła się z nami swoimi odczuciami związanymi z dniem zaćmienia.
Od rana niebo było zachmurzone, ale mimo wszystko postanowiliśmy zwolnić się szybciej z pracy, żeby móc zobaczyć to zaćmienie. Patrzyliśmy w górę z nadzieją, że uda się coś zauważyć, ale chmur było naprawdę dużo. W ostatnim momencie Słońce wyszło jak na zamówienie. Poczekaliśmy jeszcze chwilę i nagle zrobiło się ciemno, a niebo przybrało granatowe barwy. W momencie dzień zamienił się w noc. Niesamowite doświadczenie
- opowiadała Pani Basia. Osoby biorące udział w tym widowisku opisywały w mediach społecznościowych, że w momencie zaćmienia dało się odczuć spadek temperatury o jakieś 10 stopni. A w czasie kiedy Księżyc pokrył Słońce, poczuli się, jakby był środek nocy. W tym momencie rozbłysnęły się uliczne światła.
Na terenie naszego kraju zaćmienie Słońca można było zobaczyć w 1954 roku. Z danych wynika, że następnego możemy się spodziewać w 2135 roku. Jest jednak nadzieja, ponieważ na kontynencie europejskim dojdzie do tego spektakularnego pokazu w sierpniu 2026 roku. Obserwacja będzie możliwa z Hiszpanii, Islandii i części Portugalii. W tym czasie na terenie Polski będziemy widzieli jedynie częściowe zaćmienie. Chcąc zobaczyć na własne oczy zjawisko w pełni, musimy uzbroić się w cierpliwość i zaplanować sobie na ten czas urlop w słonecznej Hiszpanii lub w pozostałych dwóch krajach. Będzie to z pewnością dobrze wykorzystany czas. Zwłaszcza że jako mieszkańcy Ziemi jesteśmy wyjątkowymi szczęściarzami, ponieważ to zjawisko jest widoczne tylko z naszej planety, o czym opowiedział profesor Tomasz Bulik w rozmowie z portalem gazeta.pl
Ciekawostką jest to, że takie zaćmienie można zobaczyć w Układzie Słonecznym tylko na Ziemi. Tylko Ziemia jest w tej sytuacji, że ma naturalnego satelitę - Księżyc, który ma rozmiar kątowy, leciutko większy od słońca. Nigdzie indziej takiej sytuacji nie ma. Znajdujemy się w wyjątkowym miejscu. Gdyby były wycieczki z innych planet na naszą, to właśnie po to, żeby zobaczyć zaćmienie.