Nie bez powodu gry planszowe od lat cieszą się ogromną popularnością. Dostarczają dużą dawkę rozrywki dla całych rodzin i grup znajomych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności i poczuć dreszczyk emocji podczas rywalizacji. Jak się jednak okazuje, wraz z biegiem czasu coraz mniej osób dba o ten ostatni czynnik. Wygląda na to, że od konkurowania liczy się bardziej dobra zabawa. Na podstawie najnowszych badań firma Mattel postanowiła zmienić zasady słynnej gry.
Scrabble to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Jej zasady są proste - za pomocą wylosowanych liter należy ułożyć na planszy jak najwięcej słów. Każda literka jest oznaczona liczbą punktów, które można podwoić lub nawet potroić, tworząc wyrazy na bonusowych polach. Wygrywa ten, kto na koniec rozgrywki zdobędzie najwięcej punktów ze wszystkich graczy. Takie zasady znane są od lat, jednak wygląda na to, że stosuje się do nich coraz mniej osób. Firma Mattel, odpowiedzialna za produkcję Scrabble, przeprowadziła niedawno badania wśród brytyjskich miłośników gier planszowych. Sprawdzono, jaką wagę do rywalizacji przykładają poszczególne pokolenia. Wyniki były zaskakujące. Okazuje się, że wraz z biegiem czasu gracze kładą większy nacisk na dobrą zabawę i współpracę niż na konkurowanie. Spośród 2000 ankietowanych 35 proc. uważa, że pokolenie wyżu demograficznego jest najbardziej skore do rywalizacji, 31 proc. stawia na milenialsów, a tylko 29 proc. na generację Z".
W związku z wynikami badań firma Mattel zdecydowała się na wyprodukowanie nowej formy gry. W Scrabble Together dodano drugą stronę planszy, która jest oparta na współpracy i szybszym tempie. Dzięki temu rozgrywka staje się bardziej dostępna również dla tych, którzy uważają gry słowne za onieśmielające. Gracze muszą wspólnie wykonać zadania z "kart celów", a jeśli potrzebują pomocy, mogą skorzystać z "kart pomocników". Jak twierdzi Ray Adler, wiceprezes firmy Mattel, taka forma gry ma zbliżać do siebie ludzi.
Scrabble naprawdę przetrwała próbę czasu jako jedna z najpopularniejszych gier planszowych w historii i chcemy zapewnić, że gra będzie nadal dostępna dla wszystkich graczy. Dla każdego, kto kiedykolwiek pomyślał 'gry słowne nie są dla mnie' lub czuł się trochę onieśmielony klasyczną grą, Scrabble Together Mode jest idealną opcją
- napisano w oświadczeniu, przytoczonym przez CNN.
Gra nawiązuje do trendu wśród młodszych osób, które chcą uniknąć rywalizacji w grach, zamiast tego preferują pracę zespołową i współpracę, dążąc do wspólnego celu
- stwierdził w rozmowie z CNN Brett Smitheram, mistrz świata w Scrabble w 2016 roku.