Nie wpuścił panny młodej do kościoła, bo nie przypadła mu do gustu suknia. "Skomentował to podczas kazania"

Rozpoczął się sezon ślubny. Jakich przebojów kościelnych możemy oczekiwać tym razem? Patrząc na ubiegłe lata, księża coraz śmielej pokazują swoje niezadowolenie związane z doborem sukni ślubnej u młodych panien.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z roku na rok liczba ślubów kościelnych maleje. W 2020 roku na zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego decydowało się 71,8 proc. par. W 2022 roku ta liczba spadła do 50,9 proc. Z pewnością nie pomagają tej sytuacji księża, którzy coraz częściej wprowadzają chaos w temacie ślubów kościelnych. Od etapu planowań i zapowiedzi, po sam moment przyjścia pod ołtarz, niejedna para młoda musi się mierzyć z nastrojami kapłana. Tak było i tym razem.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Najpiękniejsze suknie ślubne. W 2024 roku trendy dostosowują się do upodobań księży

Moda ślubna 2024 powinna przypaść do gustu kapłanom. W tym sezonie modne będą suknie z długimi rękawami, z kwiecistymi zdobieniami. Ramiona będą zakryte, więc nie będzie potrzeby, aby świadek jechał dokupować szalik na 20 minut przed ceremonią. Tak, dobrze przeczytaliście. Na jednej z grup dotyczących tematyki ślubnej, kobieta opisała sytuację, w której ksiądz nie chciał wpuścić panny młodej do kościoła, ponieważ miała odkryte ramiona. Na stronie Faktu możemy przeczytać:

u mojego kuzyna ksiądz powiedział, że nie wpuści młodej do kościoła z odkrytymi ramionami. W dniu ślubu, 20 minut przed ceremonią świadek jechał do sklepu kupić szalik, żeby okryć ramiona

- opisuje internautka. Jakby tego było mało, inna użytkowniczka napisała, że jeden z księży nie szczędził słów, aby wypowiedzieć się w temacie ubioru gości. Przeszkadzało mu, że w środku lata panie są ubrane w sukienki na ramiączkach.

Ksiądz skomentował to podczas kazania

- pisze na platformie Facebook.

Jak się ubrać do kościoła latem? Tak unikniesz niepotrzebnych spięć z kapłanem

Przy wejściach do niektórych świątyń można zauważyć plakaty, na których jasno jest napisane, że w bluzkach na ramiączka, krótkich spodenkach oraz klapkach nie należy wchodzić do kościoła. Jak podaje portal dorzeczy.pl :

Tak jak w pracy, w szkole czy w dyplomacji, tak również w kościele obowiązują określone normy wyznaczane przez etykietę. To jeden z elementów savoir-vivre’u. W przypadku kościoła etykieta ta obejmuje dwie zasady: skromność i elegancja

Rodzi się zatem pytanie, czym jest skromność i elegancja? Przecież każdy może interpretować je na własny sposób. W opinii Marzeny Jagielskiej - doradcy ds. wizerunku i wiceprezesa Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców we Wrocławiu - sprawa wygląda następująco:

Skromność oznacza okrycie swojego ciała. Z szacunku po pierwsze do świętego miejsca, a po drugie do samego siebie i innych osób. Należy respektować wrażliwość osób przychodzących do kościoła. Należy pamiętać, że nie idziemy do świątyni, aby skupiać wzrok i uwagę na sobie. Strój nie może wywoływać zgorszenia i niesmaku.(…) W eleganckim stroju wszystko ze sobą współgra, widać harmonię i spokój. Eleganckie ubranie powinno być dopasowane do człowieka, jego sylwetki, typu urody, ale przede wszystkim wnętrza

Letnie upały powodują, że mamy ochotę ubrać na siebie jak najmniej, jednak kościół to miejsce, w które cechuje się określonymi warunkami. To, w jaki sposób będziemy je respektować, świadczy o nas samych.

Czy udało Ci się załatwić bezkonfliktowo załatwić sprawy ślubu kościelnego?
Więcej o:
Copyright © Agora SA