Nie będzie Bożego Ciała w czerwcu. Długi weekend zaplanuj na inny miesiąc. Zyskasz 4 dni wolnego

Ciepłe dni wywołują w nas chęć wyjazdu, odpoczynku i relaksu. Zazwyczaj swoistą bramą do tego okresu jest majówka. Przywykliśmy, że niedługo po niej wypadała czerwcówka. Przy odpowiednim rozplanowaniu urlopu mogliśmy w przeciągu dwóch miesięcy mieć dwa długie weekendy. W 2024 roku kalendarz pokrzyżował nieco te plany.

W tym roku mamy niemałe zamieszanie w kalendarzu. Święta Wielkanocne obchodziliśmy dość szybko, bo 31 marca. I tu zaczyna się cała historia, ponieważ od tej daty są zależne wszystkie pozostałe święta, Kościoła Katolickiego, które ustawowo zwalniają nas z obowiązku pracy. W kalendarzu liturgicznym na 49 dni od Wielkanocy przypadają tak zwane Zielone Świątki. Natomiast 60 dni po niedzieli Zmartwychwstania obchodzimy Boże Ciało. To święto zawsze wypada w czwartek i najczęściej w czerwcu. Jednak nie tym razem. Czekają nas dwa długie weekendy w maju. Kiedy dokładnie? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Katarzyna Cichopek dementuje plotki o Photoshopie. "Moje ciało wiele zniosło"

Boże Ciało 2024. Nie będzie w tym roku czerwcówki

Boże Ciało to jedno z ważniejszych świąt Kościoła Katolickiego, które w Polsce ma swoją wieloletnią tradycję. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. Tego dnia na terenie całego kraju odbywają się procesje. Kapłani przemierzają ulice miast z Najświętszym Sakramentem, a przed nim dziewczynki usypują drogę kwiatami. Natomiast młodzi chłopcy dzwonią dzwoneczkami na znak, że zbliża się Chrystus.

Jak już wspomnieliśmy, Boże Ciało jest obchodzone zawsze 60 dni po Wielkanocy i 8 dni po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielonych Świątkach. Oznacza to, że w tym roku przyśpieszona Wielkanoc wpłynęła na brak długiego weekendu w czerwcu. Święto Bożego Ciała w 2024 roku wypada 30 maja. Jak zatem powinniśmy rozplanować urlopy, żeby wyjść na tym korzystnie?

Dni wolne od pracy 2024. Podpowiemy Ci, jak zaplanować urlop

W 2024 roku jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Za nami już cztery z nich - Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny. Pozostałe dziewięć to przyszłość - warto więc wiedzieć, jak się do nich przygotować i kiedy wziąć urlop, żeby delektować się jak najdłużej wolnymi dniami.

W maju mamy dwa rozwiązania, możemy wziąć jeden dzień wolnego i będzie to skutkowało pięciodniowym wypoczynkiem lub zgłosić dwa dni urlopowe, które pozwolą nam cieszyć się wolnym przez dziewięć dni w miesiącu. Okazje na pięciodniowy odpoczynek daje nam tegoroczna majówka, która zaczyna się w środę 1 maja w środę. Biorąc urlop na czwartek 2 maja, który poprzedza kolejny wolny dzień, czyli 3 maja (piątek) - otrzymujemy pięć dni wolnego. Możemy się pokusić o kolejne cztery dodatkowe dni wolne. Tutaj możliwość daje nam Boże Ciało. Biorąc urlop w piątek 31 maja, będziemy mieli cztery dni wolne do wykorzystania.

W czerwcu oraz lipcu okazji do współpracy z kalendarzem i dniami wolnymi nie mamy zbyt wiele. Kolejna okazja na długi weekend pojawia się dopiero w sierpniu. Święto Wniebowzięcia NMP, które wypada w 15 dzień miesiąca (czwartek). Biorąc więc jeden dzień urlopu w piątek 16 sierpnia, zyskujemy cztery dni wolnego. Listopad przyniesie nam dwa długie weekendy bez konieczności wykorzystywania dni urlopowych. Natomiast w grudniu, chcąc mieć dziewięć dni wolnego, potrzebujemy wziąć trzy dni urlopu. Jak to zrobić? Urlop ustal od 21 do 29 grudnia.

Więcej o: