J.K. Rowling krytykuje aktorów z Harry'ego Pottera. Nie wybaczy Danielowi Radcliffe'owi i Emmie Watson

Joanne Kathleen Rowling, znana autorka serii książek o Harrym Potterze, znów znalazła się w centrum uwagi. Tym razem swoją kontrowersyjną wypowiedzią przyznała, że nigdy nie wybaczy Danielowi Radcliffe'owi i Emmie Watson, którzy krytykowali jej transfobiczne poglądy. Odniosła się do pewnego raportu.

J.K. Rowling od lat udostępnia w sieci kontrowersyjne opinie na temat osób transpłciowych. Aktorzy odgrywający główne role w filmach z serii o Harrym Potterze głośno krytykują jej poglądy i nie chcą mieć z nimi nic wspólnego. Okazuje się, że autorka z kolei nie szuka zgody z młodymi odtwórcami jej książkowych bohaterów. Przyznała, że nie ma zamiaru im wybaczać, nawet gdyby ją przeprosili.

Zobacz wideo Harry'ego Pottera nikt nam nie zabierze, ale J.K. Rowling internet ktoś mógłby [Popkultura]

Aktorzy Harry'ego Pottera wspierają osoby transpłciowe. Autorka książek ma z tym problem

Joanne Kathleen Rowling znana jest przede wszystkim z napisania najpopularniejszej w historii serii dla dzieci i młodzieży o przygodach młodego czarodzieja, Harry'ego Pottera. Na jej książkach wychowało się kilka pokoleń, a powieści zostały zekranizowane i zdobyły ogromny sukces. Sama autorka jednak z biegiem lat zaczęła tracić sławę i dobre imię głównie z powodu niepopularnych poglądów. Nie raz bowiem udostępniała w mediach społecznościowych wypowiedzi uznawane przez różne grupy za transfobiczne i obraźliwe. Od jej opinii próbowali odciąć się sami aktorzy odgrywający najważniejsze role w produkcjach, czyli Daniel Radcliffe - filmowy Harry Potter  - oraz Emma Watson - Hermiona Granger. Już w 2020 roku celebryta opublikował oficjalne oświadczenie, w którym wezwał do większego wsparcia osób transpłciowych oraz niebinarnych. Do jego wypowiedzi odniosła się Emma Watson, publikując ją na Twitterze i dopisując parę słów od siebie. Jej zdaniem takie osoby "zasługują na życie bez ciągłego kwestionowania". Niestety Rowling nie podziela ich opinii, a wręcz głośno ją szykanuje, przy okazji pomawiając aktorów, jakoby mieli wręcz zachęcać dzieci i młodzież do procesu korekty płci. Co więcej, parę dni temu stwierdziła, że nigdy nie wybaczy wszystkim, którzy potępiali jej transfobiczne wypowiedzi. Odniosła się przy tym do raportu pewnej lekarki.

Rowling jest nieprzejednana. Nie wybaczy aktorom innych poglądów, nawet gdy ją przeproszą

W zeszłą środę, 10 kwietnia 2024 roku J.K. Rowling zamieściła na swoim koncie na platformie społecznościowej X serię postów, w których znów podzieliła się kontrowersyjnymi poglądami. To swego rodzaju odpowiedź na raport doktor Hilary Cass, pediatrki, która zwróciła uwagę na brak naukowych badań uzasadniających stosowanie hormonów u dzieci i młodzieży, by dokonać korekty płci. Zdaniem wielu osób taki proces powinien być wykonywany dopiero u osób, które weszły już w dorosłość, a ich organizm oraz psychika zdążyły się wystarczająco rozwinąć, by być pewnym tak ważnej decyzji. Słowa lekarki stały się niestety dla Rowling wodą na młyn i idealną okazją do przypomnienia wszystkim o swoich zapatrywaniach. Nie omieszkała więc ponownie skrytykować aktorów, Radcliffe'a i Watson, za to, że otwarcie popierają prawa osób transpłciowych. Wiele emocji wzbudziła również jej odpowiedź na komentarz jednego z fanów.

Czekam tylko, aż Dan i Emma złożą ci publiczne przeprosiny... Pewni, że im wybaczysz...

- zasugerował mężczyzna. Autorka jednak zdaje się być nieubłagana i twierdzi, że nie ma zamiaru nikomu wybaczać.

Gwiazdy, które przyłączyły się do ruchu mającego na celu podważenie ciężko wywalczonych praw kobiet i które wykorzystują swoje platformy do wspierania procesu tranzycji u nieletnich, mogą zachować przeprosiny dla osób, które żałują przebytej tranzycji oraz dla bezbronnych kobiet, które potrzebują przestrzeni wydzielonej dla osób tej samej płci.

- odpisała ostro. Warto jednak wiedzieć, że choć aktorzy od wielu lat wpierają osoby transpłciowe, to nigdy nie wypowiadali się na temat tranzycji u osób niepełnoletnich, co wielokrotnie sugeruje pisarka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Znasz serię o Harrym Potterze?
Więcej o:
Copyright © Agora SA