• Link został skopiowany

Żmije w Polsce. Nagranie z Tatr przeraziło internautów. Biolog tłumaczy, czy jest się czego bać

Pogoda podczas majówki zachęciła wielu Polaków do wędrówek. Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić Tatrzański Park Narodowy, mogli natknąć się na szlaku między innymi na żmiję zygzakowatą. Widok gada zestresował wielu, jednak czy faktycznie jest się czego bać? Biolog podpowiada.
Żmija zygzakowata, zdjęcie ilustracyjne
iStock/Mantas Volungevicius Facebook/TatrzanskiParkNarodowy

Tatrzański Park Narodowy podczas upalnej majówki 2024 był wręcz oblegany przez turystów z całej Polski. Odwiedzający, korzystając z pogody, wyruszyli na krótsze i dłuższe spacery, podczas których mogli podziwiać wyjątkowe krajobrazy polskich gór i nie tylko. Takie widoki to jednak nie wszystko. Niektórzy podczas przechadzek spotykali także gady, a dokładnie żmije zygzakowate.

Zobacz wideo Szybko zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed żmijami. Na szlakach zaczyna pojawiać się ich coraz więcej

Podczas majówki Tatrzański Park Narodowy postanowił przestrzec turystów przed żmijami zygzakowatymi, które wraz z rozpogodzeniem rozpoczęły swój okres godowy. Na Facebooku pojawił się więc filmik, na którym widać, jak sporych rozmiarów żmija pełza po terenie parku. Nagranie zaniepokoiło wielu internautów, lecz czy faktycznie jest się czego bać? Czy żmija zygzakowata jest tak groźna? Tę kwestię postanowił wyjaśnić biolog, który podpowiedział również, jak zachować się podczas spotkania z takim zwierzęciem. 

Żmija zygzakowata w Polsce. Jeśli ją spotkasz, zachowaj ostrożność

Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce. Od lat budzi postrach wśród spacerowiczów i mieszkańców wsi. Gad faktycznie może ukąsić człowieka, lecz zrobi to jedynie w sytuacji zagrożenia. Właśnie dlatego nie należy zbliżać się do niego i w żaden sposób denerwować. Ukąszenie jest niebezpieczne w szczególności dla dzieci i seniorów, lecz nie stanowi zazwyczaj śmiertelnego zagrożenia. Co jednak zrobić w przypadku spotkania żmija na swojej drodze? Doktor Stanisław Bury z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z portalem o2.pl, postanowił wyjaśnić tę kwestię. 

Dorosła żmija waży około 100 -150 gramów. Dla niej wchodzenie w interakcję z człowiekiem absolutnie się nie opłaca. To jeden z najbardziej płochliwych węży w Polsce, jeśli tylko może, to będzie uciekać. [...] Najlepiej się zatrzymać, zrobić krok w tył, popatrzeć jak sobie pełznie. Jeśli żmija się wystraszy i zwinie w kłębek, można oddalić się o kilka kroków, ominąć ją i pójść dalej

- wyjaśniał ekspert w rozmowie z portalem o2.pl. Jeśli więc wybierasz się w tym roku na górskie szlaki czy spacery do lasu, pamiętaj, by patrzeć pod nogi, a przy spotkaniu ze żmiją zachowaj ostrożność. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: