Nie tak dawno temu pisaliśmy o ogromnej popularności kapibar w zoo we Wrocławiu. Nie jest to jednak jedyne miejsce w Polsce, gdzie możemy znaleźć te sympatyczne gryzonie. Gdański Ogród Zoologiczny również opiekuje się kapibarami, które podbijają serca odwiedzających. Ich futrzana rodzina powiększyła się już jakiś czas temu i nadszedł w końcu czas, aby jej najmłodsi członkowie zyskali imiona.
Informacja o poszukiwaniu imion została udostępniona przez Gdański Ogród Zoologiczny na ich oficjalnym profilu na Facebooku 6 maja 2024 roku.
Znamy już płeć maluchów urodzonych pod koniec 2023 roku, to samiec i samiczka. Piszcie swoje propozycje imion w komentarzach, a my wybierzemy te z największą ilością reakcji. Wezmą one udział w kolejnym etapie głosowania
- czytamy w ogłoszeniu. Jeśli jednak chcemy mieć szanse na nazwanie kapibar, musimy się spieszyć. Pod postem pozostawiono do tej pory już 351 komentarzy, więc konkurencja jest naprawdę duża. Z drugiej strony, nawet jeżeli nie uda nam się przebić tym razem z naszą propozycją, być może warto zapamiętać ją na przyszłość. Co prawda kapibary w gdańskim zoo nie rodzą się każdego roku, ale są związane z tym miejsce już od długiego czasu i można powiedzieć, że zadomowiły się na stałe.
Według informacji udostępnionych przez portal gdansk.pl, kapibary do ogrodu zoologicznego w Gdańsku po raz pierwszy przybyły z Rosario w Argentynie w 1962 roku. Niestety tamte osobniki nie doczekały się młodych. Na kolejne gdańszczanie musieli poczekać do 1990 roku, ale od tamtego czasu gryzonie są stałą atrakcją. Co warto o nich wiedzieć, zanim zobaczymy je na żywo?
Jak zostało już wspomniane, kapibara to największy współczesny gryzoń na świecie, który zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Oficjalna strona gdańskiego zoo podaje, że masa ciała dorosłych osobników może wynosić nawet 66 kilogramów, przy czym "Dziennik Bałtycki" zwraca też uwagę, że zdarzają się dużo cięższe osobniki. Rekordziści to samica schwytana w okolicy São Paulo ważąca 91 kilogramów i samiec z Urugwaju o wadze 73,5 kilograma. Długość ciała kapibar zazwyczaj mieści się w przedziale od 100 do 130 centymetrów. Zwierzęta te doskonale pływają i uwielbiają przebywać w wodzie. Żyją w grupach składających się z 10-30 osobników. Żywią się trawami, roślinami przybrzeżnymi i wodnymi, a także korą młodych drzew. Najbardziej aktywne są o zmierzchu. Dojrzałość do rozrodu osiągają około 15. miesiąca życia, a rozmnażają się przez cały rok. Ich ciąża trwa 150-165 dni. Po tym czasie na świat przychodzi od dwóch do ośmiu młodych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.