Odkrycie na terenie Pienińskiego Parku Narodowego to prawdziwy powód do dumy. Nie tylko dla badaczy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, ale także dla miłośników przyrody. Zainspirowana grupa badawcza na podstawie analizy przeprowadzonej przez mgr. Łukasza Wilka - który również brał udział w odkryciu - postanowiła skrupulatnie prześledzić Pienińskie tereny. Zapał oraz zamiłowanie naturą doprowadziły do rozpoznania najwyższego drzewa w Polsce. Swoim rozmiarem przewyższa niejeden wieżowiec.
Na terenie małopolski, w Pieninach, rośnie najwyższe drzewo w Polsce. Jest to jodła pospolita, która mierzy 55,86 metrów wysokości. Natomiast obwód pnia tego olbrzyma liczy 328 centymetrów. W trakcie poszukiwań znaleziono około 20 jodeł, które wzbijały się na wysokość ponad 50 metrów.
Zespół w składzie dr hab. inż. Jan Bodziarczyk, prof. URK (Wydział Leśny w Krakowie, Katedra Bioróżnorodności Leśnej), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk dokonali niezwykłego odkrycia. Na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźli i pomierzyli najwyższą jodłę w Polsce, która jest również najwyższym spośród rodzimych gatunków drzew.
- czytamy na profilu Katedry Bioróżnorodności Leśnej. Osoby, które są zainteresowane szczegółami, będą mogli zapoznać się z nimi, czytając publikacji "Pieniński Park Narodowy ostoją najwyższych jodeł w Polsce", która wkrótce ma się ukazać w tomie monograficznej serii zatytułowane "Pieniny - Przyroda i Człowiek". Po zapoznaniu się z lekturą sposób pomiaru drzew nie będzie już procesem owianym tajemnicą. Dowiemy się również, gdzie zlokalizowane są poszczególne drzewa oraz jak wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie, które działa na zasadzie systemu teledetekcyjnego. Oprócz najwyższego drzewa, którym jest jodła pospolita, na terenie polski znajdują się również inne okazy, które warto zobaczyć.
W 2024 roku konkurs na najpiękniejsze Europejskie drzewo wygrał przedstawiciel Polski. Jest nim buk pospolity, który rośnie na terenie województwa dolnośląskiego. Korzenie zapuścił w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w miejscowości Niemcza, na dzielnicy Wojsławice. Serce Ogrodu jest prawdziwą dumą naszego kraju. Niemalże większość turystów, która odwiedza tamte tereny, jest zachwycona pięknem monumentalnej rośliny. Polska naprawdę ma wiele powodów do dumy. Trzy razy pod rząd zdobyliśmy nagrodę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. W poprzednich latach laureatami byli:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.