Robert Konieczny to niezwykle ceniony polski architekt i twórca pracowni KWK Promes. W ostatnim czasie zaprojektował swój pierwszy budynek w Poznaniu. Znacznie jednak różni się od tych, które do tej pory zdobiły stolicę województwa wielkopolskiego. Wizualizacja robi ogromne wrażenie. Na ostateczny efek będzie trzeba jeszcze chwilę zaczekać.
Innowacyjny obiekt Koniecznego niemalże w całości zostanie pokryty zieloną elewacją składającą się aż ze 140 tysięcy roślin. Inwestycja o nazwie "Aura" ma powstać w Poznaniu, na Winogradach na działce przylegającej do terenu Klubu Sportowego Posnania, przy ul. Słowiańskiej. Odpowiadać za nią będzie inwestor Piotr Voelkel - mecenas sztuki i współwłaściciel słynnego biurowca Bałtyk. Nowy budynek ma być naprawdę wyjątkowy, a wszystko dlatego, że autor projektu postawił duży nacisk na dobro środowiska. Projekt ma nie tylko w minimalnym stopniu ingerować w istniejący ekosystem, ale także nieco go wzbogacić.
140 tysięcy roślin będzie rosło na specjalnej konstrukcji, tworząc ogród wertykalny na elewacji. Pomiędzy konstrukcją a tynkowaną ścianą wytworzy się swoista poduszka powietrzna, będąca naturalnym izolatorem, chroniącym przede wszystkim przed nagrzewaniem się budynku w czasie upałów. Rośliny podlewać będzie automatyczny system korzystający w 90 proc. z wód retencyjnych, roztopowych i opadowych gromadzonych na terenie działki
- przekazano w informacji prasowej. Zdaniem Roberta Koniecznego zapewnienie dużej ilości zieleni w przystępnej formie, "może trwale zmienić oblicze miast".
Zamiast wysp ciepła, możemy tworzyć budynki regulujące wilgotność i temperaturę powietrza zarówno wewnątrz, jak i w najbliższym ich otoczeniu. Taka architektura przyczynia się do poprawy estetyki okolicy oraz realnie wpływa na warunki życia poprzez korzystny mikroklimat
- wyjaśnił, cytowany przez serwis Label Magazine. Będzie to jednoczenie pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Ze względu na swoją innowacyjność wymaga również pomocy ze strony naukowców z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego.
W budynku "Aura" zaprojektowano łącznie 55 apartamentów, a inwestycja ma mieć charakter kameralny i butikowy. W obiekcie ma znajdować się aż pięć osobnych wejść z windami, co zapewni mieszkańcom nie tylko wygodę, ale także intymność.
Na każdej kondygnacji znajdują się drzwi do maksymalnie czterech apartamentów. W standardzie zwracają uwagę w szczególności ogromne okna w aluminium, ze względu na swoją cenę rzadko spotykane w ofertach deweloperów. Apartamenty posiadają także ogrzewanie podłogowe oraz wideofony z możliwością połączenia ze smartfonami. W wielu lokalach zaplanowano aż dwa balkony, które będą znajdować się z dwóch stron świata - południowej i północnej
- czytamy w opisie projektu. Powierzchnia najmniejszych apartamentów będzie wynosić 34 metry kwadratowe, jednak na sprzedaż trafią również większe lokale, w tym dwupoziomowe z czterema balkonami, które będą miały 160 metrów kwadratowych. Dzieło Roberta Koniecznego zostało wybrane poprzez konkurs wewnętrzny. Szukano projektu, który będzie łączył wygodę, użyteczność oraz dobro środowiska. Nie da się ukryć, że w tej dziedzinie twórca pracowni KWK Promes jest wręcz ekspertem. Dla niego "zieleń w mieście jest święta".
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.