Rozpoczęcie roku szkolnego zostanie opóźnione? Kalendarz i MEN gwarantują dłuższe wakacje

Przed nami zakończenie trwającego jeszcze roku szkolnego, jednakże już teraz poruszono temat rozpoczęcia, które odbędzie się zaraz po wakacjach. W tym roku przerwa od nauki będzie trwała nieco dłużej niż zazwyczaj. Wszystko dzięki sprzyjającemu uczniom kalendarzowi i decyzji MEN.

Przerwa wakacyjna powinna trwać od końca czerwca do 31 sierpnia i wynieść nieco ponad 60 dni. Okazuje się jednak, że w tym roku kalendarz jest wyjątkowo łaskawy dla uczniów, dzięki czemu zyskają aż 10 dodatkowych dni wolnych. Nie tylko tegoroczne zakończenie odbędzie się stosunkowo wcześnie, ale także rozpoczęcie kolejnego roku nauki zostanie opóźnione. Wszystko dlatego, że wakacje rozpoczną i zakończą się weekendem. Kiedy dzieci i młodzież wrócą do szkół? Poznaliśmy szczegóły. 

Zobacz wideo Sławomir Broniarz: Nie ma miejsc pracy dla nauczycieli

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Wakacje będą trwały wyjątkowo długo 

Tegoroczne wakacje będą trwały aż 72 dni. Dłuższa przerwa od nauki wynika z tego, że nadchodzące zakończenie roku szkolnego odbędzie się 21 czerwca, ponieważ ma miejsce zawsze w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca, a w tym roku jest to czwartek. Dzięki temu już w czerwcu uczniowie zyskają 9 dni wolnych. Podobna sytuacja będzie miała również w przypadku powrotu do szkół, ponieważ 1 września wypada w niedzielę, co oznacza, że tego dnia uczniowie na pewno nie rozpoczną nauki. W związku z tym rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 zostało zaplanowane na 2 września, czyli poniedziałek. Warto pamiętać, że od 27 czerwca 2023 roku obowiązuje nowy Dziennik Ustaw Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego, którego zapisy regulują między innymi:

  • termin rozpoczęcia i zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
  • okres zimowej i wiosennej przerwy świątecznej,
  • podstawę prawną ustalania terminu ferii zimowych i czas trwania ferii letnich,
  • zasady ustalania dodatkowych dni wolnych od zajęć.

Z ustaleń wynika, że jeśli pierwszy dzień września wypada w piątek, sobotę lub niedzielę, rozpoczęcie roku szkolnego odbywa się dopiero w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września

Dni wolne od szkoły 2024. Uczniom został ostatni długi weekend przed wakacjami

Zanim jednak uczniowie doczekają się upragnionych wakacji, czeka ich jeszcze kilka dni wolnych. Na początku tego miesiąca mogli cieszyć się z dodatkowej przerwy od nauki spowodowanej majówką, a na horyzoncie widać już kolejny długi weekend z okazji Bożego Ciała, czyli Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto przypada na 31 maja (czwartek), co oznacza, że w wielu szkołach dniem wolnym od zajęć będzie również piątek. Dzięki temu zyskają aż cztery dni na odpoczynek. Po powrocie zostanie im już zaledwie 15 dni, w których będą musieli stawić się w murach swoich szkół. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy twoim zdaniem przerwa letnia powinna trwać jeszcze dłużej?
Więcej o:
Copyright © Agora SA