Po Polsce hasa groźny drapieżnik. Znaki szczególne: czerwone szelki. Lepiej do niego nie podchodź

Wójt gminy Reńska Wieś opublikował w mediach społecznościowych zaskakującą wiadomość. Z okolicznej prywatnej hodowli uciekł serwal. Choć gatunek ten nie atakuje człowieka bez powodu, lepiej nie podchodzić do zwierzęcia. Co warto wiedzieć o tym kocie?

Podczas gdy jedni trzymają w domu psy lub małe gryzonie, inni wolą nieco bardziej egzotycznych pupili. Coraz popularniejsze staje się hodowanie dzikich kotów. W przypadku takich czworonogów trzeba być jednak niezwykle ostrożnym. Nagła ucieczka zwierzęcia może być niebezpieczna nie tylko dla niego, ale także dla całej okolicy.

Zobacz wideo Katarzyna Topczewska o reagowaniu na przemoc wobec zwierząt: Zbierajmy dowody, nagrajmy film, róbmy zdjęcia, wezwijmy policję

Jak postępować z dzikim kotem? Wójt apeluje o ostrożność

Tomasz H. Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś w województwie opolskim, opublikował w mediach społecznościowych zaskakujące ogłoszenie. W niewielkiej miejscowości Długomiłowice zaginął serwal. Zwierzę uciekło z domowej hodowli.

Z domowej hodowli w Długomiłowice uciekł serwal afrykański. Kot jest oswojony, ale płochliwy. Znaki szczególne: czerwone szelki. Pod żadnym pozorem prosimy się jednak do niego nie zbliżać

- czytamy w poście na Facebooku. Ostatnie zdanie jest niezwykle ważne, bowiem serwal należy do grupy dzikich kotów. Choć jest zdecydowanie mniejszy od lwa czy tygrysa, a człowiek nie znajduje się w jego jadłospisie, to w obliczu zagrożenia może zaatakować swoimi pazurami. Wójt podał w poście numer telefonu, na który należy dzwonić, jeśli zauważymy czworonożnego uciekiniera.

Czy można hodować serwala w Polsce? Zaskakujące przepisy

Serwal to drapieżny gatunek z rodziny kotowatych, występujący głównie w Afryce. Ma smukłe ciało z charakterystycznymi, dużymi uszami, które wychwytują niemal każdy najmniejszy dźwięk. Jego sierść jest jasnożółta i zdobiona czarnymi cętkami. Z uwagi na bardzo długie kończyny, serwal jest jednym z najszybszych kocich biegaczy na świecie, a ponadto bardzo wysoko skacze. Ta umiejętność pomaga mu w polowaniu, bowiem na wolności żyje na terenach porośniętych wysoką trawą. Żywi się gryzoniami, drobnymi kręgowcami i ptakami, dlatego gdy upatrzy sobie ofiarę, najpierw czai się w zaroślach, a następnie wyskakuje wysoko w górę i atakuje wszystkimi czterema kończynami. Serwale można także spotkać w pobliżu wody, bowiem nie pogardzą też rybami, gadami i płazami. Aktualnie gatunek ten jest chroniony przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Nie oznacza to jednak, że zwierzęcia nie można hodować w domu. Co ciekawe, choć mowa o dzikim kocie, nie trzeba mieć pozwolenia na trzymanie takiego osobnika w domu. Powinno się jednak zgłosić ten fakt w urzędzie miasta lub starostwie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy posiadasz w domu egzotyczne zwierzęta?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.