22 maja 2024 roku Poczta Polska poinformowała na swojej oficjalnej stronie na Facebooku o wprowadzeniu do obiegu nowego znaczka pocztowego, który prezentuje pięknie oświetlone drzewo - buk pospolity. Niemal baśniowe zdjęcie natury uwieczniło zwycięzcę tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu na "Europejskie Drzewo Roku". Emblemat możemy kupić już za jedyną złotówkę. Jego symbolika jest niezwykle ważna.
Poczta Polska wprowadziła do obiegu nowy znaczek pocztowy. To nie lada gratka nie tylko dla kolekcjonerów-filatelistów, ale również miłośników przyrody. Przedstawia on bowiem potężny buk pospolity, zwycięzcę tegorocznej edycji światowego konkursu, w którym wybierano "Europejskie Drzewo Roku". Póki co wyprodukowano dwa miliony sztuk, ale możemy być pewni, że bardzo szybko znikną. Kwota, jaką musimy zapłacić, to symboliczna złotówka. Fotografia na emblemacie została wykonana przez panią Bożenę Piotrowską. Z kolei ilustracyjna część Koperty Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) zawiera zdjęcie tego samego drzewa, ale w jesiennej odsłonie autorstwa Dawida Słowińskiego.
Kadr fotografii obejmuje misternie splecione konary drzewa, przez które przenikają promienie słońca. Kwitnące krzewy otaczające drzewo tworzą malowniczy pejzaż, zachwycający profuzją barw oraz harmonią.
- czytamy na oficjalnym Facebooku Poczty Polskiej. Z pewnością sporo osób zastanawia się, skąd ten pomysł na znaczek i co dokładnie ma symbolizować. Okazuje się, że wszystko zrobiono z myślą o przyrodzie i propagowaniu ochrony środowiska.
Majestatyczny buk, który mamy okazję oglądać na zdjęciu to aż dwustuletnie drzewo z Arboretum Wojsławice - Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Niemczy, nazywane "Sercem Ogrodu". Trzeba przyznać, że potężna roślina to nie lada pomnik przyrody. Wskazanie właśnie podobnych dzieł natury było celem konkursu "Europejskie Drzewo Roku".
Konkurs "Europejskie Drzewo Roku" ma na celu zwrócenie uwagi na stare drzewa jako ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Nie liczy się tylko uroda czy wiek drzewa, ale jego historia i znaczenie dla lokalnej społeczności.
- podała w dalszej części komunikatu Poczta Polska. To nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia taka akcja, w której bierze udział.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.