Ubezpieczenie OC i przegląd samochodu są wymagane dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Czasami jednak brak dopełnienia takiego obowiązku dotyczy maszyn, które po polskich drogach nie poruszają się od długiego czasu, a niekiedy nawet zostały już zezłomowane. To właśnie one mają być wyeliminowane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jakie dokładnie kryteria będą przy tym przyjęte i czemu właściwie jest to tak ważne?
"Wielkie czyszczenie" Centralnej Ewidencji Pojazdów jest związane z ustawą dotyczącą "ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości", o czym przypomina portal Interia. Zgodnie z nią wygaszone zostaną rejestracje pojazdu:
wydane przed dniem 14 marca 2005 roku dotyczące pojazdów nieposiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie ustawy.
Obejmie to pojazdy, które od 1 stycznia 2014 roku przez kolejne 10 lat nie posiadały ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) ani badania technicznego, a ostatnia decyzja o rejestracji została wydana przed 14 marca 2005 roku. Usunięcie z rejestru pojazdów spełniających te warunki nastąpi 10 czerwca 2024 roku. Co ważne, automatyczne wygaszanie rejestracji nie dotyczy pojazdów zabytkowych oraz pojazdów wolnobieżnych.
O istotności posiadania OC pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Przeprowadzenie czyszczenia CEPiK-u jest jednak motywowane innymi powodami. Choć dane "martwych pojazdów" w CEP pozostaną nawet po wyrejestrowaniu, to nie będą już brane pod uwagę np. w statystykach dotyczących liczby zarejestrowanych aut. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało Interię, że wygaszenie rejestracji będzie dotyczyć ponad siedmiu milionów pojazdów. Czy jednak w związku z tym musimy podejmować jakieś kroki?
Zawiadomienia dotyczące samochodów podlegających automatycznemu wygaśnięciu zostaną opublikowane przez lokalnych starostów. Na stronach urzędów dostępne są też wyszukiwarki numerów rejestracyjnych, dzięki którym sprawdzimy, czy nasze auto będzie usunięte z rejestru. Przykładem tego jest Powiat Świdnicki. Jeśli chcemy uniknąć wygaszenia, do 10 czerwca możemy uzupełnić dane pojazdu dotyczące ubezpieczenia OC oraz badania technicznego. Ponowna rejestracja po wygaszeniu jest również możliwa, o ile spełnimy wszystkie niezbędne warunki, czyli uregulujemy dwie omawiane kwestie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.