Sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) jest wykorzystywana coraz częściej, także w codziennym życiu, ale mimo to wciąż budzi sporo emocji. Zazwyczaj jednak jej zwolennicy i przeciwnicy zgadzają się, że narzędzie to nie powinno być wykorzystywane do oszustwa. Niestety najwyraźniej są od tego wyjątki. Na taki krok zdecydował się pewien uczeń z Turcji starający się o przyjęcie na studia. Co prawda wykazał się przy tym sporą kreatywnością, ale w tej konkretnej sytuacji przydałoby mu się raczej więcej wiedzy.
Nietypowa próba oszustwa miała miejsce 8 czerwca 2024 roku. Jak donosi portal Hurriyet Daily News, zdarzyło się to w mieście Isparta w Turcji podczas egzaminów Yuksek Ogretim Kurumlari Sinavi (Egzamin dla instytucji szkolnictwa wyższego, YKS). To test, do którego tureccy uczniowie podchodzą na zakończenie szkoły średniej. Jego zaliczenie jest konieczne, jeśli chcą kontynuować edukację na uczelni wyższej. Bohater tej historii postanowił zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia, wykorzystując najnowszy model generatywnej sztucznej inteligencji GPT-4o.
Niedoszły student zdołał wnieść na egzamin kamerę w guziku koszuli, urządzenie Wi-Fi i zestaw słuchawkowy w podszewce buta. Dzięki temu mógł kontaktować się ze swoim współpracownikiem, czyli kolegą przebywającym na zewnątrz budynku. Egzaminowany przesyłał mu zdjęcia zadań testowych, a ten przekazywał to do chatbota i podawał rozwiązania przez zestaw słuchawkowy. Na nieszczęście dla ucznia, jego zachowanie wzbudziło podejrzenia osób nadzorujących przebieg egzaminu i młody mężczyzna został skontrolowany. Na miejsce wezwano policję, a obaj zaangażowani w cały proces zostali aresztowani. Hurriyet Daily News nie precyzuje, jakie dokładnie zarzuty im postawiono, ale podkreślono, że uczeń zdający egzamin może nawet zostać pozbawiony wolności. Sytuacja ta zwróciła jednak uwagę na poważny problem.
Choć ten konkretny przypadek przedstawia niewłaściwe zastosowanie AI, to nie powinno to przesądzać o ocenie samego narzędzia.
Systemy sztucznej inteligencji można wykorzystywać zarówno do szkodliwych działań, jak i do dobrych celów. Należy podjąć dodatkowe środki, aby zapobiec takim i podobnym próbom ściągania na przyszłych egzaminach
- stwierdził specjalista ds. IT Osman Demircan, cytowany przez Hurriyet Daily News. Jednocześnie warto dodać, że nie jest to pierwszy przypadek ściągania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W maju zeszłego roku do podobnej sytuacji doszło podczas matury w Hamburgu, o czym informowało Deutsche Welle.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.