Kolejne miasto wprowadza darmową komunikację miejską. Ze zniżek skorzysta duża grupa mieszkańców

Mieszkańcy tego miasta z pewnością będą zadowoleni z tej wiadomości. Prezydent ogłosił właśnie wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla dużej grupy pasażerów. Kogo obejmą zniżki? Przedstawiono wstępne plany dużego projektu, uzgodnionego przez radnych.

W niemal każdym mieście jedną z największych kwestii spornych jest komunikacja miejska. Nie chodzi tylko o jakość usług, dojeżdżanie na przystanki na czas czy stan techniczny pojazdów, ale przede wszystkim o ceny biletów. W niektórych miastach są one dość wysokie, a w innych obowiązują zniżki dla niektórych pasażerów. Nowy pomysł zaprezentował teraz prezydent Gorzowa. Skorzystają na nim uczniowie lokalnych szkół.

Zobacz wideo Czego Polacy nie lubią w komunikacji miejskiej?

MZK Gorzów: bilety. Te osoby będą mogły jeździć za darmo

W poniedziałek 17 czerwca prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki ogłosił nowy pomysł na istotne zmiany w mieście. Rozpoczęto pracę nad wprowadzeniem darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów gorzowskich szkół.

Rozpoczynamy proces przygotowania wprowadzenia darmowej komunikacji dla uczniów naszych szkół. Deadline, który zaproponowali radni, to 1 września 2025, natomiast jeżeli wszystko pójdzie dobrze, postaramy się, żeby ta komunikacja ruszyła szybciej

- mówił prezydent miasta, cytowany przez "Gazetę Lubuską". Dobre informacje zostały przekazane w towarzystwie przedstawicieli radnych klubu Koalicji Wyborczej i "prezydenckiego" klubu Gorzów Plus. Jak podaje dziennik, autorami pomysłu darmowych przejazdów są reprezentanci Platformy Obywatelskiej, którzy od lat próbują przeforsować ten projekt. Podanie konkretów przez prezydenta wskazywałoby na współpracę radnych.

To pokazuje nową jakość pracy rady. Będziemy radą, która będzie miała coś do powiedzenia i będzie dyskutowała z prezydentem. Ta dyskusja nie zawsze oznacza spór, a oznacza wypracowanie dobrych rzeczy dla mieszkańców Gorzowa. To pierwsza nasza wspólna decyzja. Traktujemy ją jako jaskółkę pozytywnych zmian. Cieszę się, że tak duża grupa radnych popiera to rozwiązanie

- mówił Robert Surowiec, przewodniczący rady miasta.

Kto może jechać bez biletu? Skorzysta na tym duża grupa

Z uwagi na odległy termin ukończenia projektu, nie podano zbyt wielu informacji na temat planowanych zniżek dla uczniów. Prezydent zapewnił jednak, że będą one dotyczyły nie tylko dzieci mieszkających w Gorzowie, ale także tych z pobliskich miast i wsi.

Rozmawialiśmy burzliwie, jak objąć młodych mieszkańców tym projektem. Dla nas jest jasnym i logicznym, że obejmujemy tym pomysłem wszystkich młodych mieszkańców posiadających kartę mieszkańca. Nie chcielibyśmy też stygmatyzować mieszkańców ościennych gmin, którzy przyjeżdżają do miasta - a to 50 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych - dlatego chcielibyśmy do tego projektu zaprosić sąsiednie gminy, by współuczestniczyły w tym projekcie

- ogłosił prezydent. Darmowa komunikacja nie jest jedynie formą ułatwienia młodym mieszkańcom drogi do szkoły. To także zachęta do częstszego korzystania z publicznych pojazdów.

To będzie miało długofalowy skutek. Jeśli my dziś zachęcimy młodych do korzystania z komunikacji miejskiej, to w przyszłych latach częściej będą ją wybierać. W ciągu czterech lat kwota wpływów z biletów spadła dramatycznie. Było 18 mln zł rocznie, a jest 10 mln zł. Widzimy odpływ mieszkańców od komunikacji miejskiej

- tłumaczył Piotr Wilczewski, przewodniczący klubu radnych Koalicji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Podoba ci się pomysł z darmową komunikacją miejską?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.