Pałac w Kopicach uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Choć zabytek jest jedyny w swoim rodzaju, to od lat pozostaje opuszczony i zaniedbany. Jak czytamy w serwisie Rzeczpospolita, mimo swojego aktualnego stanu, przez wielu wciąż nazywany jest "polskim Disneylandem". Dlaczego zatem przez tak długi czas nikt się nie interesował jego losem? To przykra historia ze szczęśliwym zakończeniem.
Pałac w Kopicach wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych, jednak przez lata wyłącznie niszczał. Choć niektórzy stracili już ostatnią nadzieję, wszystko wskazuje na to, że jednak zostanie uratowany. Historia pokaźnej rezydencji zaczęła się w 1360 roku, gdy była jeszcze siedzibą rodu von Borsnitz. W 1751 roku trafiła w ręce śląskiej rodziny szlacheckiej Schaffgotschów, lecz w 1956 roku pałac został podpalony przez nieznanych sprawców. Od tego momentu zaczął popadać w ruinę. Z czasem z terenu obiektu zniknęły nawet najważniejsze symbole, takie jak: rzeźba świętej Elżbiety, świętej Jadwigi, rycerza Siboto, posąg Hansa Ulricha Schaffgotscha oraz fontanna. W styczniu 2022 roku pałac wraz z 50-hektarowym parkiem kupił opolski przedsiębiorca Joachim Wiesiollek i to właśnie jemu przyznano wsparcie finansowe na remont tego niezwykłego miejsca. Taki rozwój wydarzeń pozwala wierzyć w to, że już niebawem neogotycki pałac w Kopicach znów stanie się jednym z najpiękniejszych w Europie.
Przez wiele dekad brakowało środków, które mogłyby sprawić, by pałac odzyskał swój dawny blask. Teraz sytuacja niespodziewanie uległa zmianie. Według Magazynu WhiteMED "Ministerstwo Kultury przekazało 500 tysięcy złotych na zabezpieczenie ruin pałacu, co jest pierwszą rządową dotacją na ratowanie tego zabytku". Na tym jednak nie koniec, ponieważ wsparcie finansowe okazał również samorząd województwa opolskiego. Urzędnicy przyznali właścicielowi zabytku 200 tysięcy złotych na renowację mauzoleum rodziny Schaffgotschów. Otrzymane pieniądze mają zostać przeznaczone między innymi na rekonstrukcję i odtworzenie stropów w budynku pałacowym oraz budowę przykrycia dachowego. Co ciekawe, prace remontowe rozpoczęły się już na początku tego roku. Warto dodać, że aktualny właściciel w przeszłości zadbał również o pałac w Żyrowej koło Zdzieszowic.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.