Największy karp na świecie. Walczył z nim 80 minut. Gdy zobaczył, ile waży, oniemiał

Takiego obrotu sprawy nie spodziewał się nawet sam zainteresowany. Obywatel Wielkiej Brytanii, który od kilkunastu lat zamieszkuje tereny Tajlandii, amatorsko wybrał się na ryby. Po ponad godzinnej "walce" udało mu się wynieść na światło dzienne największego karpia na świecie. To prawdziwy gigant.

Wędkarstwo większości z nas kojarzy się ze spokojnym przesiadywaniem nad brzegiem wody i wyczekiwaniem na potencjalną zdobycz - ogólnie rzecz ujmując, sielanka. Czasem dochodzi jednak do sytuacji, kiedy te chwile relaksu zamieniają się w prawdziwą gonitwę myśli i walkę o przejęcie kontroli nad uchwyconą rybą. W takich momentach należy pamiętać o tym, że warto walczyć do końca, ponieważ połów może okazać się być rekordem na skalę światową. John Harvey na szczęście się nie poddał.

Zobacz wideo Jacek Bełdowski: Rybacy wyłowili z Bałtyku broń chemiczną lub jej elementy już około 400 razy

Największy karp rekord. Mężczyzna siłował się z rybą przez 80 minut

John Harvey to zawodowy inwestor nieruchomości, który amatorsko zajmuje się wędkowaniem. Mężczyzna w pewnym momencie swojego życia postanowił przeprowadzić się do Pattayi w Tajlandii. W tych rejonach kraju występują karpie syjamskie, które są największymi przedstawicielami gatunku na świecie. John nigdy jednak nie podejrzewał, że przyjdzie mu złowić jednego z nich - i to rekordowego.

Bycie rekordzistą świata to jedyny powód do sławy, jaki kiedykolwiek będę miał

- wyznał w rozmowie z Daily Mirror. Harvey przyznaje, że ryba nie próbowała z nim walczyć, jedynie jej ciężar stanowił problem z wyłowieniem karpia na powierzchnię.

Jak tylko złapał przynętę, wiedziałem, że to będzie duża ryba (...) To było stresujące, bo nie chciałem popełnić błędu. Po 80 minutach w końcu doprowadziłem go do brzegu i nie mogłem uwierzyć własnym oczom

Choć zdjęcia robią ogromne wrażenie, według mężczyzny nie oddają prawdziwych rozmiarów ryby. Po zakończeniu połowu zdobycz została natychmiast poddana weryfikacji wagowej. Nie uwierzycie, ile waży.

Największy karp syjamski na świecie. Rekord ustanowiono w Tajlandii

Aby móc zapozować ze swoją zdobyczą John potrzebował pomocy. Złowiony karp ważył 231 funtów (104,77 kg).

Kiedy położyliśmy ją na wadze, nie mogłem uwierzyć w jej wagę. Trudno było nawet właściwie ją chwycić do zdjęcia, była ogromna. (...) Właściciele łowiska zaczęli rozstawiać moje wędki, żebym mógł kontynuować wędkowanie, ale powiedziałem nie i zamiast tego kupiłem wszystkim piwo

- relacjonuje mężczyzna, dodając:

Jestem tylko wędkarzem-amatorem, więc naprawdę współczułem niektórym wędkarzom w okolicy, którzy wydają o wiele więcej pieniędzy i nie łowią ryb nawet w przybliżeniu takich rozmiarów

Rekordowy połów ustanowiony przez Johna Harveya w 2019 roku wciąż nie został pobity. Karpie syjamskie są wpisane na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUNC). Populacja ryb w terenach Tajlandii, Wietnamu i Kambodży krytycznie spada w związku z zanieczyszczeniem tamtejszych wód oraz wzmożonym ruchem w rzekach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.