Rząd ostrzega: Możliwe przerwy w dostawie prądu. Alert dotyczy dwóch województw

Alert RCB ma na celu ostrzeżenie obywateli przed różnego rodzaju zagrożeniami. Tym razem chodzi o burze. Choć większość kraju będzie dziś spokojna, to mieszkańcy dwóch województw muszą przygotować się na utrudnienia. Przypominamy, jak możemy zminimalizować ryzyko strat.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty do osób przebywających w zagrożonych (z różnych powodów) częściach kraju. Latem często dotyczą wyjątkowo wysokich temperatur lub burz. W obu przypadkach najczęściej zalecane jest pozostanie w domach, choć to niestety nie wystarczy, aby być w pełni bezpiecznym.

Zobacz wideo Potężna burza z gradem i ulewą przeszła nad Tarnowem [29.08]

Gdzie jest burza w Polsce? W tych województwach może być dziś niebezpiecznie

W większości Polski 8 lipca powinien być spokojnym dniem, ale na południu kraju tydzień zacznie się od niebezpiecznych burz.

Uwaga! Dziś (08.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr

- przeczytali w alercie RCB mieszkańcy części województwa małopolskiego i podkarpackiego. W pierwszym przypadku chodzi dokładnie o powiat gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, suski, tatrzański, a w drugim o powiat bieszczadzki, jasielski, Krosno, krośnieński, leski, sanocki. Porywisty wiatr, zagrożenie podtopieniami i możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu wiążą się z koniecznością podjęcia określonych działań zapobiegawczych. Większość z nas zapewne słusznie myśli o usunięciu z parapetów, balkonów lub podwórek przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr, lub ich ewentualnym zabezpieczeniu. RCB przypomina jednak także o mniej oczywistych zasadach bezpieczeństwa.

Alert RCB to ważny komunikat. Pamiętaj o podjęciu odpowiednich kroków

Pozostając przy naszych własnościach znajdujących się poza domem, przy silnych burzach powinniśmy pamiętać też o naszych samochodach. W miarę możliwości starajmy się nie parkować pojazdów pod drzewami, a najlepiej byłoby zamknąć je w garażach. Jeśli musimy przemieszczać się w danym dniu samochodem, należy zachować szczególną ostrożność. Niebezpieczne są zarówno spadające gałęzie drzew, jak i silne podmuchy wiatru przy wyjeździe na otwartą przestrzeń. Ponadto nie zapominajmy o naszych zwierzętach, szczególnie jeśli na co dzień przebywają na zewnątrz. Na wszelki wypadek przygotujmy też zastępcze oświetlenie, np. latarki z zapasem baterii. Nasz telefon komórkowy powinien być zaś w pełni naładowany.

Przy ryzyku podtopień dodatkowo zaleca się przeniesienie wartościowych rzeczy na wyższe piętra budynku. Sam budynek należy zabezpieczyć, przydadzą się nam na pewno również worki z piaskiem. W takich okolicznościach warto zawsze śledzić lokalne media, które powinny najszybciej informować o bieżącym zagrożeniu i zalecanym sposobie postępowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.