Leśnicy opublikowali zdjęcie różowego stworzenia. Zobaczenie go, to jak "wygrana w Lotto"

Choć biologii uczyliśmy się już w szkole podstawowej, świat fauny i flory nieustannie nas zadziwia. Mogłoby się wydawać, że znamy już wszystkich mieszkańców polskich lasów, jednak leśnicy znów zaskoczyli nas nietypowym zdjęciem. Tym razem uwieczniono na nim intensywnie różowe stworzenie.

Wybierając się na spacer do lasu, warto mieć uszy i oczy szeroko otwarte. To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także ciekawości. Dzika przyroda kryje w sobie zarówno rośliny, jak i zwierzęta, o których nawet nie śniliśmy. Potwierdzeniem tego jest stworzenie, jakie zaobserwowali niedawno leśnicy z Lasów Państwowych. Wygląda jak zabawka lub niezwykła postać z bajki.

Zobacz wideo Małgorzata Tracz: Do Polski ściągnęli hodowcy z Danii i Holandii, bo tam mają zakaz hodowli

Czy istnieją różowe koniki polne? Zaskakujące zdjęcie Lasów Państwowych

Na oficjalnym profilu Lasów Państwowych na Facebooku można regularnie oglądać zdjęcia nietypowych roślin, grzybów i zwierząt mieszkających w polskich zaroślach. Leśnicy przy okazji opowiadają o danym gatunku, a dzięki mediom społecznościowym mogą dotrzeć do większego grona odbiorców. Jeden z ostatnich postów jest jednak szczególnie interesujący. Na zdjęciu widać konika polnego, ale zdecydowanie różni się on od innych przedstawicieli swojego gatunku. Ma bowiem intensywnie różowy kolor.

Nie przecierajcie ekranów... tak, ten konik polny naprawdę jest różowy. Są tacy, którzy porównują szansę na zobaczenie owada w takim ubarwieniu do wygranej w Lotto

- czytamy na Facebooku. Ubarwienie zwierzęcia jest tak wyraziste, że niemal neonowe. Odnóża i czułki są nieco jaśniejsze, ale wciąż utrzymane w różowej kolorystyce. Mogłoby się wydawać, że konik o takim kolorze to tylko plastikowa zabawka, ale w rzeczywistości jest to efekt rzadkiej mutacji.

Czy różowy konik polny jest rzadki? Mało komu udaje się takiego spotkać

Jak wyjaśniono na profilu Lasów Państwowych, różowe ubarwienie konika polnego powstaje w wyniku erytryzmu, czyli mutacji genetycznej odpowiadającej za wytwarzanie czerwonego pigmentu oraz  zmniejszenie produkcji ciemnych barwników w komórkach owada. 

Jedna z teorii zakłada, że różowy odcień może być wynikiem zaburzeń w procesie syntezowania pigmentów przez pancerz. Druga natomiast, że kolor ten powoduje mutacja genetyczna zakłócająca regulację wydzielania pigmentu

- napisano na Facebooku. Kolejna teoria głosi, że różowych koników polnych jest tak mało, ponieważ są bardziej widoczne dla drapieżników. Z tego względu osobniki o takim kolorze są zwykle młode, a w wyniku ewolucji barwnik ten powoli zanika. 

Jedno jest pewne - różowe koniki polne trudno spotkać w naturze, a że skrupulatnie strzegą swojej tajemnicy i nie dają się zbadać, to pochodzenie barwy, póki co nadal pozostanie dla naukowców zagadką

- wyjaśniają Lasy Państwowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: